El sem hisszük, hogy ennyi időbe telt eljutnunk Párizsba! De mindig jobb később, mint soha. 2022 tavaszában egy olcsó repjeggyel és egy kedves párizsi barátunk lakás felajánlásával végre adott volt a lehetőség.
Ez a fantasztikusan elegáns, nyüzsgő nagyváros csupa pozitív meglepetést, tökéletes gasztronómiai fogásokat és rengeteg felejthetetlen élményt adott számunkra és alig várjuk, hogy mihamarabb visszatérjünk!
Párizs eléggé túl van romantizálva a filmekben és a social médiában, emellett sok rémhírt is hall az ember a rossz környékekről, a zsebtolvajokról és a bevándorlók itteni helyzetéről, ezért elég vegyes elvárásokkal érkeztünk, de összességében nekünk Párizs nagyon pozitív csalódás volt és elképesztően imádtuk!
Ebben a bejegyzésben szeretnénk veletek megosztani a párizsi utazásunk során tapasztaltakat, emellett hasznos utazási tippeket és tanácsokat adni nektek, hogy párizsi utazásotokra már felkészülten érkezzetek!
A legtöbb ismerősünktől, akik jártak már Párizsban azt hallottuk, hogy a közbiztonság hihetetlenül rossz és nagyon vigyázzunk magunkra, meg persze az értékeinkre. Több barátunk pénztárcája is lábra kélt, illetve ismerünk olyat is, akit a tömegközlekedéshez való jegyvásárlásnál vert át egy magát a társaságnál dolgozóként kiadó, trükkös úriember.
Ebből adódóan mi természetesen kiemelten körültekintőek voltunk. A telefont, kamerát csak biztonságosnak vélt helyeken vettük elő, és kerültük a rosszabbnak mondott metrójáratokat, környékeket, illetve a tömeget.
Nekünk azon kívül, hogy láttunk pár fura alakot, akikkel azért nem szerettünk volna beszédbe elegyedni, semmilyen rossz tapasztalatunk nem volt. Az igazat megvallva amikor Budapest egyes központibb részein járunk, sokkal kevésbé érezzük magunkat biztonságban, ezért szerencsére nekünk nincs sok kellemetlen élményünk Párizzsal kapcsolatban.
Ettől függetlenül, mint a legtöbb nagyvárosban nem árt az extra óvatosság és körültekintés. A mellékelt kép segít eligazodni Párizs biztonságos kerületei között.
A legbiztonságosabb Párizs kerületei közül az 5-ik, a 6-ik, a 7-ik, illetve a 16-ik és a 17-ik kerület, bár az utóbbiak kicsit már messzebb vannak a belvárostól.
Mindenképpen kerüljétek a 18-ik, a 19-ik, a 20-ik kerületeket, illetve a 10-ik párizsi kerület bizonyos, főként északi részeit (Stalingrad, Gard du Nord, Pigall és Barbes).
A többi párizsi kerület közbiztonsága átlagosnak számít, nem kiemelten jó, de nem is kiemelten rossz.
Ha elkerülitek a rossz környékeket és járatokat, illetve a tömeget, emellett mindenhol kiemelten odafigyeltek az értékeitekre, akkor valószínűleg minden rendben lesz.
Párizs látnivalói sokkal messzebb vannak egymástól, mint azt mi eredetileg elképzeltük, ezért gyakran vettük segítségül a különböző metrójáratokat, hogy eljussunk egyik helyről a másikra.
Szerencsére a tömegközlekedés Párizsban egyszerű, a metró elég jól ki van építve, rengeteg vonal található, így bármelyik párizsi látnivalóhoz is szeretnél eljutni, a metró biztosan elvisz.
Egyedül a reptérről való ki-, illetve bejutáshoz hívtunk taxit, illetve egyszer, mikor hajnalig maradtunk a városban. Az utolsó metró általában 0:40 körül megy el, kivéve pénteken és szombaton, amikor kb. 1:40-ig jár. Tapasztalatunk alapján a taxira mindig elég sokat kellett várni, úgyhogy érdemes időben megrendelni.
Párizs tele van jobbnál jobb éttermekkel, felkapott brunch helyekkel és trendi kávézókkal, amiket valószínűleg már mindenki látott, aki fent van Instagramon. Nekünk az ilyen jellegű helyekkel még sosem volt jó tapasztalatunk és Párizsban sem volt ez másképp.
Az egyik legrégebbi párizsi kávézót, Cafe de Flore-t természetesen mi is szerettük volna megnézni, viszont mikor megláttuk mekkora a sor, elment tőle a kedvünk. A kávéház nagyon érdekes múltra tekint vissza, ugyanis egykor híres költők, írók, filozófusok és művészek találkozóhelyéül szolgált. Többek között olyan látogatók jártak ide, mint Pablo Picasso, Bridget Bardot, Yves Saint-Laurent, Hubert de Givenchy vagy Ernest Hemingway. A kávézó különleges design-al rendelkező külsejével és hihetetlen történelmével mindenképpen kiemelkedik a többi közül, de nekünk nem ért meg annyit, hogy sorban állással töltsük a párizsi utazásunk.
Ez a jelenség sajnos nem csak a Cafe de Flore kávéháznál van így, ugyanis a legtöbb népszerű hely előtt bizony minimum fél órás sorban állásra kell számítani, ezért mi végül több előre kinézett helyről is lemondtunk.
A MAMI volt az egyetlen “Instagram” hely, ahová végül elmentünk, ugyanis ide lehetett asztalt foglalni hetekkel előre. Mégis, mikor megérkeztünk beállítottak minket a sor végére, ugyanis itt foglalással is sorba kell állnod, csak nem a hagyományos sorba, hanem egy másikba, ahol azok álltak, akiknek volt foglalásuk. Ez volt az egyetlen sor, amit végig vártunk, mert a foglalásunk miatt eleve erre a környékre terveztük a napunkat, de nagyon bosszantó és egyben nevetséges volt, hogy még így is kb. 20 percet kellett várnunk, hogy egyáltalán bejussunk.
Az étterem belső része tényleg eszméletlenül cuki és nagyon jól néz ki, az ételek is guszták, viszont nem estünk tőlük egyáltalán hasra. Utólag azt gondoljuk, hogy megérte a helyszín miatt elmenni, bár bent is sorban állás volt a fotók készítéséhez, szóval érdemes így tervezni az idővel.
Sajnos nem lehet mit tenni, Párizs népszerű éttermeinél fel kell készülni a minimum 20 perces sorban állásra. Az Eiffel-toronyhoz vagy a Louvre-hoz pedig még nagyobb, akár több órás sorok is kiakakulhatnak. Mi Párizs legfőbb látnivalóihoz megvettük előre a jegyeket ezen az oldalon, így ezekhez legalább nem kellett sorban állnunk. Ha tudjátok a pontos utazásotok időpontját, akkor célszerű már hetekkel előre megvenni a jegyeket, ahová csak tudjátok.
Párizs éghajlata nyugat-európai óceáni, ezért az országot a meleg nyár és az enyhe tél jellemzi, a csapadék pedig valamivel több, mint Magyarországon.
A tavasz és az ősz elég kiszámíthatatlan, de összességében mindig pár fokkal melegebb van, mint itthon.
Mindenképpen megéri esernyővel, vízálló cipővel és kabáttal készülni, azért van rá esély, hogy pont egy esős időszakot fogunk majd ki.
Párizs szerintem az egyik legdrágább hely, ahol eddig jártam. Persze azért megelőzi Svájc és Svédország, de azért készülj fel, hogy hihetetlenül drága. Mi Párizs külvárosában szálltunk meg, reggelire a környékbeli pékségben vettünk 2 szendvicset, 2 péksütit és 2 presszókávét, de majdnem 10.000 forintot otthagytunk. Persze ezen az se segít, hogy a forint rengeteget romlott az euróhoz képest, de akkor is. A főételek ára egy normális étteremben 20 euro körül van, egy pohár bor 8-9 euro, egy korsó sör pedig 7-8 euro.
Egy vonaljegy 1.90€, napi bérleteket pedig 12 eurotól lehet kapni. A több napos bérletek pontos árait itt találjátok.
A „jobb” párizsi szállások éjszakánként 50.000 forinttól indulnak, de én inkább 70-80.000 forint/éjszakával terveznék, hogy normális környezetben és környéken legyen azért a hely. Olcsó szállásokat Párizsban itt találtok.
1. A tömegközlekedés Párizsban jól ki van építve, ezért nem muszáj a legközpontibb helyen, drága szállást foglalni, viszont figyeljetek oda, hogy a fentebb leírt párizsi kerületeket mindenképpen kerüljétek el.
2. Párizs tömegközlekedés: jegyeket és bérleteket egész normális áron lehet vásárolni. A pontos és aktuális árakat itt találjátok.
3. Ha nem főszezonban mentek, akkor elég olcsón ki lehet fogni fapados repjegyeket, mindemellett érdemes akár hónapokkal későbbre nézegetni a repjegyeket és nem utolsó pillanatban megvenni őket. Általában kora tavasszal és késő ősszel szoktak lenni a legolcsóbb repjegyek Párizsba.
4. Párizs éttermek: A Bouillon Chartier nevű párizsi étterem 1896-ban nyílt, általa pedig a kevésbé tehetős rétegnek is lehetősége nyílt fényűző környezetben, kedvező áron, hagyományos francia fogásokat enni. A hely tényleg olcsó és nagyon szép, tipikus francia konyhával, hangulattal és felszolgálókkal. Szerintem kötelező látnivaló Párizsban, viszont az ételektől kb. menza minőséget várjatok.
5. A legtöbb múzeumba 25 év alattiaknak ingyenes a belépés. (pl. Musée du Louvre, Musée d’Orsay, Musée Rodin) Ha elmúltál már 25, akkor a Párizs Múzeum bérletet érdemes megvenni, amivel 2, 4 vagy 6 napig mehettek Párizs több mint 60 múzeumába! Ezt célszerű már előre megvenni itt.
6. Párizs kártya: Ezzel a kártyával kedvezményes áron kombináltan, be tudtok menni a legfontosabb párizsi látnivalókhoz, az Eiffel toronyba, a Louvre-ba + kaptok egy hajókázást is a Szajna folyón. Így sokkal olcsóbban jöttök ki, mintha külön-külön vásárolnátok meg a jegyet mindegyikhez. A Párizs kártyát itt tudjátok megvásárolni.
Párizs látnivalói messzebb vannak egymástól, mint a térkép alapján gondolnánk. Például az Eiffel toronytól a Notre Dame vagy az Arc de Triomphe fél óra, a Louvre pedig 45 perc gyalog. Persze ezek nem teljesíthetetlen távolságok, viszont ha csak pár napra jöttetek és sok mindent szeretnétek egy nap alatt megnézni, akkor érdemes néha igénybe venni a metrókat is.
Ettől függetlenül semmiképpen nem javaslom, hogy kizárólag metrózzatok, hiszen gyalog fogjátok megismerni a legjobban a várost, viszont készüljetek fel, hogy kénytelenek lesztek néha tömegközlekedni is.
A párizsiak javarészt elegánsan öltözködnek és néhány helyen kissé lenézik azokat a turistákat, akiknek látszólag a kényelem volt a legfontosabb szempont, mikor kiválasztották, mit vesznek fel aznap. Ezzel persze nem azt mondom, hogy kosztümben és kinyalt hajjal kell járni-kelni, viszont érdemes egy fokkal kevésbé turistának látszódni és ha a cipőnkkel nem is, de a ruházatunkkal egy fokkal csinosabban öltözni. Persze ezt csak akkor, ha zavar minket, hogy bunkók velünk például egy étteremben, vagy hasonló helyeken. + Nem árt néhány alapvető francia kifejezést is elsajátítani. 🙂
Sokszor hallja az ember, hogy mennyire undokok, udvariatlanok és maguknak valók a franciák, ezért mi a legrosszabbra készültünk, de meglepődve tapasztaltuk, hogy ez egyáltalán nincs így. Velünk mindenki, mindenhol (na jó, egy éttermet kivéve) nagyon kedves volt, még a sarki kisboltban is beszédbe elegyedtek velünk, és sokan kíváncsian kérdezték, hogy hová valósiak vagyunk, miket nézünk meg Párizsban, hány napra jöttünk, hogy tetszik eddig a város, stb. Nem tudom, hogy mi voltunk-e pont nagyon szerencsések, vagy esetleg Magyarország után már egy kis halvány mosolynak is örülünk, de tényleg csak pozitívat tudunk mondani.
Franciaország a világ leglátogatottabb országa, évente több mint 80 millió turista érkezik ide. Az ország fővárosába, Párizsba ebből évente több mint 20 millió turista látogat el, így szinte elképzelhetetlenül sok emberrel van tele a város. Ha ide utaztok, ti is tapasztalni fogjátok a hatalmas sorokat a népszerű éttermek és kávézók előtt, arról nem is beszélve, hogy az Eiffel-toronyhoz vagy a Louvre-ba mekkora sorbanállás van. Szerencsére mi Párizs legfőbb látnivalóihoz megvettük előre a jegyeket ezen az oldalon, így elkerültük a hatalmas sort. Ha már tudjátok a párizsi utazásotok pontos időpontját, akkor célszerű már hetekkel előre megvenni a belépőket, mielőtt elfogynának és ezek köré igazítani az útitervet. A Louvre-ba tapasztalatunk alapján reggel érdemes érkezni, mert délelőtt már ellepik a termeket az emberek. Tényleg rengeteg a turista, de érthető, hiszen Párizs gyönyörű! Mi a jegyeket előre az Eiffel toronyhoz itt vettük meg, a Louvre-ba pedig itt, de alább is meg tudjátok őket venni:
Ha több múzeum is érdekel titeket Párizsban, nem csak a Louvre, akkor érdemes megvenni a párizsi múzeum bérletet, ami 2, 4 vagy 6 napra szól és több mint 60 párizsi múzeumba mehettek be vele. Ezt itt tudjátok megvenni.