Vietnám látnivalók, költségek, Vietnám időjárása, szállás Vietnámban és utazási tippek
Mire számítsunk, ha vietnámba utazunk?
Vietnám évről évre egyre felkapottabb úti cél, és okkal. Ez a keskeny délkelet-ázsiai ország gazdag kultúrájának, történelmének és gasztronómiájának köszönhetően rengeteget tud nyújtani a kiváncsi látogatóknak. Vietnám majdhogynem körülöleli keletről az egész délkelet-ázsiai félszigetet, az ország széltében helyenként a 80 kilométert sem haladja meg. Nyugati szomszédját, Laoszt így teljesen elzárja a Dél-Kínai tengertől, amely majdhogynem 3500 kilométer hosszan mossa Vietnám partjait, az északi, Kínai határtól egészen a délnyugati, Kambodzsai határig.
Vietnám hagyományos vietnami nyelven annyit tesz: “Dél-Viet”. A “viet” szó nagy valószínűséggel a kínai “yue” szóból ered, ami a bronzkori Kína déli részén letelepedő népre utalt. A történelem során sok európai gyarmatosító állam próbálta meg ezt az elnevezést elnyomni, köztük a portugálok, a franciák de még a kínaiak is, azonban a 19. század eleji Nguyen dinasztia korában elterjedt “Vietnam” kifejezést nem sikerült véglegesen eltörölni és a függetlenség visszaszerzése után újult erővel tért vissza a köztudatba. A Nguyễn (ejtsd kb. Nyuen) dinasztia másik hozadéka, hogy mai becslések szerint a lakosság közel 50% viseli ezt a vezetéknevet. Vietnámban mindig is divat volt felvenni az uralkodó család nevét a tisztelet kimutatása végett, vagy hogy ennek köszönhetően másszák meg a társadalmi ranglétrát, és ez különösen igaz volt a Nguyễn dinasztiára.
Az ország (részben a szocializmusnak köszönhetően) a legkevésbé vallásos az egész régióban. Apropó szocializmus: a kommunista jelképek a mai napig elterjedtek Vietnámban, így előre készítsük fel magunkat a vörös csillagokra és a sarló-kalapácsokra érkezés előtt. Az ország mindössze kis százaléka buddhista vagy keresztény, a lakosság nagyrészt vagy ateista vagy pedig a hagyományos vietnámi népi vallást követi. Így a tipikus buddhista karaktervonások, amiket Kambodzsában vagy Thaiföldön tapasztalhatunk kevésbé érvényesülnek. Az emberek nem olyan alázatosak vagy okvetlenül kedvesek, mint Délkelet-Ázsia más részein. Segítőkészek és rendesek – igen, de nem olyan barátságosak az idegenekkel és nem éreztetik azt, mint pl. Kambodzsában, hogy megtiszteljük őket a jelenlétünkkel. Ezt akár pozitívan is lehet értékelni, hiszen erős személyiségű, karakteres emberekkel találkozhatunk Vietnámban és egy más oldalát ismerhetjük meg a régiónak.
A vietnámi ételek méltón világhírűek, a francia konyhából merített pho leves itt is mindenhol szembe jön velünk, (mintha Prágában vagy Budapesten lennénk 🙂 )
A thai ételekkel szemben itt az alapanyagok és a fűszerek kombinációja nem annyira intenzív, de mindenképpen nagyon egyedi. A vietnámi ételek sokkal könnyedebbek és a nagy melegben még talán jobban is esnek, mint egy nagy adag, nehéz pad thai vagy curry. Érdemes végig kóstolni a regionális specialitásokat, de vigyázzunk mert Dél-Vietnámban még mindig esznek kutyahúst – ne érjen kellemetlen meglepetés.
Vietnám látnivalók: Hanoi és Ho Chi Minh
A mai napig erőteljes különbség van a történelmileg kommunista észak és a kapitalista dél között. Hanoi, az északon található főváros sokkal tradicionálisabb és bár a visszafogott szó egyik vietnámi várost sem jellemzi, de mindenképpen szolidabb és szerényebb, mint a déli nagy város Ho Chi Minh (vagy másnéven Saigon).
Ho Chi Minh egy igazi metropolisz óriási felhőkarcolókkal, széles autóutakkal, hömpölygő embertömeggel. Míg Saigon a gazdasági főváros és legnagyobb város, Hanoi a kulturális (és adminisztratív) fővárosa Vietnámnak. Hanoi látnivalóiról bővebben itt írtunk.
A TOP látnivalók Hanoiban, amiket semmiképpen ne hagyj ki!
Vietnám látnivalók
Érdemes Vietnámba látogatva a nagyvárosokat magunk mögött hagyni. Személyes véleményünk hogy a vidéki kisvárosok és a természet sokkal többet nyújt, mint az imént említett világvárosok. Eszméletlen természeti formációk vannak, egy élet is kevés lenne ezeket mind megcsodálni.
A leghíresebb természeti látnivalók közé tartozik Észak-Vietnámban Ninh Binh, Sapa és a Ha-Long öböl, Dél-Vietnámban pedig Phu Quoc, Hue, Da Nang és Dalat. Az északi részen 1-2 napos túrákat szerencsére nagyon könnyű foglalni Hanoiból a GetYourGuide oldalán keresztül. A legszebb látnivalókról Hanoi környékén bővebben itt írunk:
Vietnám látnivalók Hanoi környékén - szervezett kirándulások Vietnám látnivalóihoz:
Érdemes továbbá kiemelni, hogy bár Vietnám csodálatos, a higiéniai körülmények hagynak maguk után kívánni valót. Főleg a nagyvárosokban a rengeteg street foodnak köszönhetően az a feltűnő, ha nem látunk patkányt egy pár perces séta során.
A csapvíz egyértelműen nem iható, és gondoljuk át kétszer mielőtt valamelyik csalogató zöldséges árusnál bevállalunk egy friss mangót. Összességében itt is célszerű a főtt/sült ételekre limitálni a street food kalandozásokat, de ha valaki bevállalós, hajrá, csak ne mondják hogy nem szóltam 🙂
Az országon belüli közlekedés hektikus. Nagyobb távolságokat célszerű helyi repülőjáratokkal megtenni, ezeket elég olcsón ki lehet fogni. A vonathálózat is elég jól ki van építve, így érdemes ezt is számításba venni, attól függően merre szeretnétek menni.
Emellett rengeteg szervezett, 1-2 napos buszos útis indul a nagyobb városokból, amiket a legjobb már jóval előre, a GetYourGuide-on lefoglalni.
Ezen kívül kisebb távokra elterjedt megoldás a robogó bérlés. Én személy szerint csak tapasztaltabbaknak ajánlanám a robogót, mert elég kaotikus a forgalom. Mi Ninh Binh-ben és a Da Nangban béreltünk motort, hogy bejárjuk a környéket, ott egész vállalhatóan lehetett közlekedni. Jobb oldali közlekedés van, nem úgy, mint pl. Thaiföldön vagy Malajziában, ami nagyban megkönnyíti a vezetést. A nemzetközi jogosítvány kiváltásáról bővebben itt írtunk.
Az utolsó dolog, amire nagyon vigyáznék az a vietnámi kávé.
Még a benzinkúton kapható jegeskávék koffeintartalma is 3-4x meghaladja az itthoni kávéét. Összehasonlításképpen egy redbullban nagyjából 100mg koffein van, egy 250 ml-es vietnámi jegeskávéban 3-400 mg.
A híres, sűrített tejből és tojássárgájából készült vietnámi kávé még ennél is ütősebb tud lenni. Ha csak nem tervezzük az egész éjszakát végig vezetni, csínján a kávéval. Mi első este nem tudtunk aludni, másnap jöttünk csak rá, hogy miért.
Vietnám időjárása
Vietnám hosszúkás alakjának köszönhetően eltérő klímákkal találkozhatunk. Az ország legészakibb pontja több mint 1600 kilométerre található a legdélibbtől, (ez valamivel több mint Helsinki-Budapest légvonalban) így ha körbe akarjuk utazni az országot, számítsunk arra hogy más-más időjárással találkozunk az ország különböző pontjain. Mindent összevetve a legjobb időszak Vietnamot meglátogatni a március vagy az április. Ilyenkor az északi országrészben már kezd felmelegedni a levegő, a déli országrészt pedig még nem érte el a májustól kezdődő monszun évszak. A téli hónapokban az északi országrészben akár 10 fok alá is le tud hűlni a levegő. A déli országrészben csak száraz és esős évszakról beszélünk – a viharos, csapadékos időjárás általában júniusban érkezik meg.
Vietnám látnivalók
A legfontosabb látnivalók Vietnámban:
Hanoi
Ha Long öböl
Ninh Binh
Sapa
Ho Chi Minh
Hoi An
Phu Quoc
A legjobbra értékelt szervezett kirándulások Vietnám látnivalóihoz:
Vietnám utazási költségek
Pénznem – Vietnámi Dong (VND) Még azoknak is akik megszokták a sok nullát is tud meglepetést okozni a dong. A cikk írásakor elég labilis a forint, amikor kint jártunk 2020-ban 1 forint 75 dong volt, 2022 nyarán 58 dongot adnak egy forintért. Ez azt jelenti, hogy ha egy főétel nagyjából 8-900 forint akkor azért 50-60 ezer vietnámi dongot kérnek el tőlünk az étteremben. Egy nagyobb szervezett túra akár több millió dongba is kerülhet – picit fura, de ilyen lehet külföldiként Magyarországon gondolom.
Szállás – Bookingon olcsón ki lehet fogni menő szállásokat nagyjából mindenhol 10-20 ezer forint/éjszaka áron már teljesen korrekt szállásokon tudjuk tölteni az éjszakát. Hosteleket pár ezer forintért lehet foglalni. Az egyetlen, amit drágálltunk az a Ha Long öbölben lévő hajó-szállások voltak, ezeknek azért elkérték az árát. De ha valakinek minden vágya egy hajón ébredni a csodálatos Ha Long öböl közepén, akkor megfontolandó természetesen.
Vietnám szálláskereső
Éttermek – Elég olcsó minden, jóval kedvezőbb árak vannak mint pl. Thaiföldön. 1-2 ezer forintból kényelmesen meg lehet ebédelni étteremben, a piacokon pedig még ennél is olcsóbban lehet végig kóstolni minden földi jót. Az alkoholon sincs olyan magas adó mint Thaiföldön, így az esti iszogatás sem tartogat meglepetéseket.
Javasolt napi költőpénz – Napi 5-10 ezer forint költőpénzből kényelmesen el lehet lenni. Tipikusan az a hely ahova eljutni nem olcsó, de ott már mehet a habzsi-dőzsi és a dínom-dánom kedvünkre.