Ammán, Jordánia fővárosa, egy nyüzsgő, dinamikus és komoly történelmi múltra visszatekintő közel-keleti metropolisz és kihagyhatatlan látnivaló Jordániában. Ha szeretnétek igazán megélni és átérezni a jordániai emberek mindennapjait, saját szemetekkel megtapasztalni az itteni kultúrát és életmódot, akkor ezt Ammánban tudjátok a legkönnyebben megtenni.
Ammán nem egy kifejezetten turistás hely, nincs rengeteg hagyományos értelmében vett látnivaló, ezért Ammánban egy hiteles, autentikus képet kaphattok Jordániáról.
A fő jordániai látnivalók egyike az ammáni citadella, ami régészeti ásatások eredménye alapján már időszámításunk előtt 1800-ban is lakott volt.
Az i.e. 1200-as évek után ez a hegycsúcs szolgált a korai Ammon királyság fővárosaként, de fontos központja volt a Babiloni, az Asszíriai és a Római Birodalomnak is. Az egyik fő látnivaló Ammanban a római-kori Hercules-templom, amelyből mára már csak néhány oszlop maradt fent.
Néhány évszázaddal később épült itt egy bizánci templom is, mely helyére építették az Umayyad palotát is a 8. században, ami miatt szintén megéri ide ellátogatni.
Ammánban található ezenkívül az ammáni római amfiteátrum is, amely szintén Herkules templomával egyidőben, a 2. században épült. Fénykorában 6000 fő befogadására volt képes a monumentális nézőtéren, ahol hagyományosan a gazdag nemesek ültek felül, míg a szegényebb munkásosztály az alsó részen foglalt helyet. Érdemes felmászni a legtetejére, ha nincs tériszonyotok, csodálatos innen a kilátás. A lépcsőfokok elég meredekek és letaposottak, emellett nagyon csúszósak, úgyhogy vigyázzatok magatokra, főleg lefelemenet.
A citadella területére és a római amfiteátrumba is ingyenes a belépés a Jordan Pass-al. Ezt mindenképpen vigyétek magatokkal, hogy a bejáratnál le tudják olvasni a QR kódot. Adott esetben az útlevelet is elkérhetik, hogy ellenőrizzék, tényleg a ti nevetekre szól-e a Jordan Pass. Sok információ vagy jelölés egyik jordániai látnivalónál sincs, így ha szeretnétek többet megtudni ezekről a történelmi helyszínekről, javasoljuk hogy idegenvezetővel menjetek. Idegenvezetést Ammánban itt tudtok foglalni.
Ammánban ezen kívül mindenképpen ajánljuk, hogy menjetek el az amfiteátrum közelében található Al Nada piacra (Al Nada Souq). Itt elég olcsón tudtok szuvenírt, fűszereket, kávét vagy gyümölcsöt venni, teljesen kulturált környezetben. A helyiek, Egyiptommal ellentétben, nem olyan erőszakosak, simán lehet sétálgatni a sorok között, alkudozni és fotózni. Kihagyhatatlan látnivaló Jordániában!
A városban ezen felül nagyon jókat lehet enni, kiváló a helyi konyha, de rengeteg Európai jellegű étterem is van.
Petra, Jordánia fő látnivalója, évente több millió turistát vonz, érthetően, hiszen a különleges, sziklákba vájt épületek páratlanul kidolgozottak és szinte tökéletesen fennmaradtak. A várost körülölelő zord természetet elnézve elképesztő belegondolni, hogy tudtak egyáltalán itt emberek élni több ezer éve, nemhogy még ilyen fantasztikus épületeket alkotni.
Az ókori nabateusok egykori fővárosa fontos kereskedelmi csomópontként szolgált i.e. 5. századtól az i.sz. 3. századig, de stratégiailag mindig is fontos helyszín volt, hiszen a völgy kereskedelmi karavánútként működött Damaszkusz és Dél-Arábia továbbá a Perzsa-öböl és Egyiptom között. Az itt élő nabateusok képesek voltak egy nem messze elhaladó patakból (amelyet a legenda szerint Mózes fakasztott) egy mesterséges oázist létrehozni, amely biztosította a város lakóinak vízellátását.
Ha a leghíresebb jordániai látnivalóhoz egyénileg érkeztek, akkor az autót a Petra Visitor Center-nél található parkolóban tudjátok lerakni. Itt nagy valószínűséggel helyi önjelölt idegenvezetők mindenféle egérutakkal és jeep turákkal fognak kecsegtetni, de célszerű ezeket elutasítani.
A Visitor Center bejáratától kb. 25-30 perc sétával könnyen megközelíthető a fő jordániai látványosság, a kincsesház. Innen, szintén nagyobb erőfeszítés nélkül lehet eljutni a legtöbb petrai látnivalóhoz, mint a Bizánci templom, a Qasr al-Bint templom vagy az amfiteátrum.
Az egyetlen petrai látványosság, ami messzebb található, az a kolostor amit kb. 1000 lépcsőfokon lehet megközelíteni és szerintem nem ad annyit hozzá az élményhez. Ha felértetek, a kolostorral szemben van egy kávézó, ahonnan teljes egészében élvezhetjük a látványt – ez talán motiváló tud lenni. Ezt mindenki nyilván eldönti magának, de nem éri meg se szamarat igénybe venni, se tevét, se bármelyik önjelölt idegenvezető szolgáltatásait egyik jordániai látnivalónál sem.
Továbbá, mint jordániai utazásunk során már megszokhattuk, itt sincs nagyjából semmi kiírva vagy megjelölve, úgyhogy rendes idegenvezető hiányában sok háttérinformációt nem kapunk a jordániai látnivalókról.
Ha igazán érdekel titeket Petra, a nabateusok története, szokásai, hagyományai, kultúrája, vagy hogy hogyan teremtettek ilyen kietlen helyen egy ilyen virágzó várost, foglaljatok egy rendes idegenvezetést olyan szervezéssel, ahol vannak értékelések, fotók stb. Ezt itt tudjátok megtenni.
Wadi Musa-ban (Petra melletti városban) sok étterem van, elég drágán és nem olyan jók, mint Ammánban. Sajnos eléggé el van turistásodva ez a rész.
Wadi Rum az egyik legkülönlegesebb sivatag, ahol jártam és méltán az egyik legfőbb látnivaló Jordániában. A tájat több száz millió év alatt tengerek és folyók alakították, így nyerte el mai különleges formáját. A “wadi” arabul kiszáradt, elsivatagosodott folyómederre utal, amelyben csak nagy esőzések idején van víz.
Wadi Rumban sok generáció óta élnek beduinok, akik manapság többek között azzal keresik a kenyerüket, hogy a sivatagban turistáknak szóló beduin tábor jellegű szálláshelyet kínálnak. Óriási élmény itt tölteni egy éjszakát, vagy akár kettőt is. Kötelező látnivaló Jordániában!
Napközben a szállásadók különböző programlehetőségeket nyújtanak, főként valamilyen off-road jeep túrát a dűnéken. Ezek összességében elég generikus programok, nincs a sivatagban sok hagyományos értelemben vett “látnivaló”, a nevezetességek nagy része valamilyen kőformáció, így a legtöbb “jeep-safari” elég homogén. A legnagyobb élmény, nekem legalábbis az egész út volt a platós terepjáró hátulján: bámészkodni, élvezni a napsütést és gyönyörködni a természetben.
Érdemes arra készülni, hogy éjszaka nagyon lehűl a levegő. Míg novemberben napközben 20-22 fok volt, éjszaka arra keltünk, hogy a sátorban mindössze 5 fok van és látszik a leheletünk. Vigyetek mindenképpen meleg ruhát és ha fázósak vagytok, keressetek olyan szállást, ahol van fűtés.
A jeep safarira pedig feltétlen vigyetek sapkát és napszemüveget, a tipikusan 4 vagy 6 órás út nagy részét a pick-up platóján fogjátok tölteni a dűnék között. Készüljetek továbbá azzal, hogy ha meg akarjátok nézni ezeket a különleges formációkat közelebbről is, akkor válasszatok olyan cipőt, amiben kényelmesen fel tudtok mászni rájuk. Max 4-5 perceket kell sétálni/mászni onnan, ahol megáll a terepjáró, de ez a homokon elég nehézkes tud néha lenni. A legtöbb program tartalmaz egy ebédet is, amit a sivatagban rögtönzött szőnyegen fogyasztotok el közösen. Szerintünk amúgy a 4 órás verzió bőven elég, de itt tudtok válogatni a programok közül és kiválasztani, nektek melyik a legszimpibb.
Ha Wadi Rumban kerestek szállást, akkor a mi szállásunkat nagyon tudom ajánlani. Mi itt szálltunk meg és nagyon szuper volt. Este tábortüzet raktak, fiatalos és jófej a volt tulaj és kulturált volt a tábor – az összes bungalóhoz tartozik fürdőszoba és benne volt a reggeli is az árban. Vacsorát tudtok külön kérni, ha szeretnétek. Mi jót beszélgettünk a szálláshelyadóval, sokat mesélt a beduin kultúráról és a családjáról – érdekes volt.
Ha egy igazi télből a nyárba utazást terveztek, Aqaba-ba mindenképpen megéri ellátogatni. Ez Jordánia egyetlen igazi tengerparti üdülővárosa, közvetlen a méltán híres Vörös-tenger partjánál és a legtöbb jordániai látnivaló is viszonylag elérhető távolságban van. A Vörös-tenger mentén rengeteg üdülőváros épült ki többek közt Eilat, Hurghada és Sharm-El-Sheikh is, ami a tenger fantasztikus élővilágának és korall-zátonyainak köszönhető. Aqababan a fő programlehetőségek a víz és a búvárkodás köré koncentrálódnak. Érdemes egy snorkelinggal összekötött hajókázásra befizetni, ilyen színes vízivilágot kevés helyen találtok. Itt tudtok válogatni az opciók közül.
Ha téli hónapokban fürdeni szeretnétek a tengerben, akkor mindenképpen jó helyen jártok. Nyáron viszont szinte elviselhetetlen tud lenni a hőség, 40 fok alá csak este megy le a hőmérő, ezért érdemes így tervezni. A város maga sokat nem nyújt, a szabadstrand olyan koszos, hogy rögtön elmegy a kedv a fürdőzéstől. Ha fürdenétek, érdemes felkeresni valamelyik fizetős strandot, mint a B12 Beach Club vagy a Hyatthez tartozó La Plage Beach. Itt változó a belépők ára, kb. 10-30 JOD között mozognak.
Aqababól rengeteg egynapos kirándulásra be lehet fizetni jordánia látnivalóihoz, akár Wadi Rumba vagy Petraba is, ha nem terveztetek megszállni a jordániai látnivalóknál. Ezeket itt tudjátok lefoglalni.
A legenda szerint Mózes a Nébó-hegyről pillantotta meg az Ígéret földjét, a 40 éves Egyiptomból való kivándorlás után.
Az Ammántól mindössze 35 kilométerre található Nébó-hegy tökéletes úticél fél vagy egynapos kirándulásra, a hegy tetejéről gyönyörű a kilátás, továbbá itt található Mózes emlékére felállított templom és a különlegesen szép Mózes forrás (GPS: Moses spring) is.
A Jordan Pass ide nem érvényes, de mindössze 3 JOD, így mindenképpen megéri ehhez a jordániai látnivalóhoz is eljönni. Ha nem béreltetek autót, akkor szervezett út keretében is van lehetőség ellátogatni.
A Holt-tenger generációnk egyik legnagyobb tragédiája. A folyamatosan apadó, vízforrás nélküli tó közkedvelt úticél mind a jordán mind az izraeli oldalon. A tó különlegessége, hogy extrém magas sótartalma miatt lebegni tudunk a tetején, továbbá a tó iszapja olyan különleges ásványokat tartalmaz, ami ápolja és fiatalítja a bőrt. Az innen kinyert ásványokat méregdrága krémekhez használják a legnagyobb kozmetikum gyártók.
Jordániai utazásotok során érdemes ellátogatni a Holt-tengerhez, (ha még nem voltatok) hiszen elég reális az esély rá, hogy egy pár évtizeden belül teljesen eltűnik. A tó mentén elvétve néhány strand található, mint például a Salt beach és az Amman beach, ahol lehet fürdeni, máshol tilos a belépés. A Holt-tenger szerintünk kihagyhatatlan látnivaló Jordániában! Ha nem béreltetek autót Jordániában, akkor itt tudtok foglalni szervezett egynapos kirándulásokat a Holt-tengerhez!
Jerash egy ókori történelmi város, mindössze 1 órára Ammántól északra. A régészek szerint majdnem 10.000 éve lakott terület, de főleg az ókori görög és római időkben élte virágkorát. Jerash nagy része összeomlott i.sz. 749-ben egy földrengés következtében, ennek ellenére még ma is az egyik legjobban fennmaradt ókori város romjai találhatóak itt. Ókori templomok, fürdők, lóversenypályák, színházak és más több ezer éves épület romjai között sétálgathattok – eszméletlen elképzelni, milyen lehetett akkoriban a város! Ha van időtök, ehhez a jordániai látnivalóhoz mindenképpen látogassatok el! Szervezett egynapos kirándulásokat Jerash-hoz itt tudtok foglalni.