Kenya utazás: Kenya egy igazán izgalmas, afrikai viszonylatban fejlett és biztonságos kelet-afrikai ország. Ennek ellenére a Kenyába látogatóknak nem árt néhány dologra felkészülni, hiszen mégiscsak Európától és sok közkedvelt úti céltól egy merőben eltérő hely.
Ebben a blogbejegyzésben szerettük volna összegyűjteni, mik is azok a dolgok, amik miatt maximálisan megéri Kenyába utazni, és mik azok amiket szem előtt kell tartanunk, mielőtt bepötyögjük a bankkártyaszámunkat a légitársaság oldalán és rányomunk a hívogató “megerősítés” gombra.
Kenyába érkezésemkor első dolgom mi más, mint a mosdó megkeresése volt, ahol az ott dolgozó takarítónő lelkesen tárta ki nekem az ajtót, majd kinyomott a kezembe egy kis szappant, ahogy pedig végeztem a kézmosással, már azonnal adta is a papírtörlőt.
A korábbi tapasztalataimból kiindulván, úgy gondoltam, szegény biztosan csak egy kis pénzt akar, viszont sajnos nem volt nálam semmi, amit azzal igyekeztem kompenzálni, hogy nagyon-nagyon megköszöntem a kedvességét, mire azt válaszolta, hogy egyáltalán nem kell megköszönnöm, és hogy: „you’re my sister”.
Utólag még egy jó darabig gondolkoztam rajta, hogy biztos csak pénzt szeretett volna, de valahogy az a kedves mondat sokáig a fülemben csengett… Aztán pár nap után rájöttem, hogy amit érkezésemkor is tapasztaltam, az csak a kenyai vendégszeretet.
A helyiek igazán mélyről jövő szeretettel fogadják az idelátogatókat, mindenben segítenek es próbálnak a kedvünkben járni, legyen szó akár arról, hogy elfogyott a jég, vagy nincs több szabad napágy. Mindenféle borravaló elvárása nélkül azonnal kerítenek egy új napágyat, megterítenek egy új asztalt, hoznak jeget a hotel teljesen másik végéből és ezt tényleg szívből teszik, anélkül, hogy bármit elvárnának cserébe. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem lehet borravalót adni, és mi mindig adtunk is, de volt, aki meglepődött és volt olyan is, aki nem akarta elfogadni.
A helyiek Kenyában nagyrészt közösségekben élnek, ahol egymást segítik és a nők tényleg testvérként tekintenek egymásra. Ez valóban érződött. Nagyon nehéz leírni ezt a fajta szeretetet, amit itt tapasztaltunk. Azt láttuk a helyieken, hogy igazán szerették volna, hogy jól érezzük magunkat. A szilvesztert is itt töltöttük, éjfél után a pincérek egyesével jöttek oda megölelni minket, mindenki hihetetlenül kedves volt.
A kedvességgel együtt járt az is, hogy a helyiek nagyon szívesen és rendkívül lelkesen meséltek kultúrájukról, szokásaikról és az országról, ami által rengeteget újat tanultunk. Életünk egyik legjobb utazása volt Kenya, ha haboztok, ne tegyétek! Az elvárásainkat messze felülmúlta az ország, egyébként kicsit rosszul is érezzük magunkat amiatt, hogy előzetesen mennyire más képünk volt Kenyáról.
A kenyai utazás egyetlen negatívuma talán, hogy a malária gyógyszert érdemes szedni, az oltások sem túl olcsók, illetve hogy azért (főként Nairobiban) a közbiztonság nem a legjobb. Minket semmilyen atrocitás nem ért és igazából, hogy őszinte legyek soha nem éreztük magunkat veszélyben, viszont intő jel, hogy a tehetősebb helyiek hatalmas villanyárammal futtatott kerítéses házakban laknak, sokszor gated communitykben, őrrel.
Kenya, mint sok afrikai ország, nemrég, pontosabban 1963-ban nyerte el függetlenségét a britektől. A britek előtt a mai Kenya területe tartozott a németekhez, a portugálokhoz és az arabokhoz is. Igazából mióta a modern történelmet számon tartjuk, szinte mindenkihez, csak a kenyaiakhoz nem nagyon.
A mai Kenya az emberiség bölcsője. 1984-ben egy paleoantropológus a kenyai Turkana-tó partján fedezte fel a turkanai fiú néven elhíresült 1.6 millió éves fiatal Homo erectus őskori leletét. A fiatal fiú csontvázát és rekonstrukcióját meg lehet tekinteni, de sajnos (nem meglepő módon, mint a legtöbb hasonló leletnél) nem Kenyában, hanem a New Yorkban található Amerikai Természettudományi Múzeumban.
A hányatott sors és a gyarmatosítás miatt az élő népek számára sosem alakult ki igazán egy kenyai nemzet vagy nemzeti öntudat. A gyarmatosító korszak végén meghúzták a határokat Kelet-Afrikában, mesterséges államokat létrehozván, törzseket és családokat pedig szétszaggatván. Bár az elmúlt 60 évben azért kialakult némi kenyai identitás, a fő hovatartozást továbbra is a a fő hovatartozást továbbra is a törzs jelenti számukra.
Kenyában nagyjából 42, különböző hagyományokkal, népviselettel, szokásokkal, konyhával, zenével és nyelvvel rendelkező törzs él. A legnagyobb törzs a kikuju, akik az 50 milliós ország 17%-át teszik ki. Ők hagyományosan főleg Kenya fővárosában, Nairobiban és környékén élnek. A másik, talán legismertebb, törzs Kenyában a maszáj, akik a mai napig javarészt pásztor életet folytatnak, a szavannán élnek kunyhókban a vadállatok között és vért isznak.
Az európai térítőknek köszönhetően a fő vallás Kenyában a kereszténység, azonban a part menti vidékeken, és északon a szomáli határnál elterjedtebb az iszlám.
Bár a törzsknek mind van saját nyelvük, a hivatalos nyelv Kenyában az angol és a szuahéli, így ha egyiket beszéljük a kettő közül, jó eséllyel mindenhol meg tudjuk értetni magunkat. A törzsek tagjai egymás között általában a regionális nyelven beszélnek, de két idegen, kontextus hiányában általában szuahéli vagy angol nyelven fog egymáshoz szólni.
Kenyában elég nagy eltérések lehetnek régiónként az időjárásban, részben az ország mérete, részben pedig a domborzat miatt. A tengerparti régió a legmelegebb és legcsapadékosabb. Az ország többi része, beleértve a fővárost, Nairobit is, javarészt elég magasan helyezkedik el, így jóval hűvösebb időre lehet számítani, mint a tengerpart mentén.
Mombasában egész évben fixen 20 fok felett van a hőmérséklet, száraz és esős hónapok váltják egymást. Ha tengerparti kikapcsolódást is tervezünk Kenyában, a legideálisabb az európai tél alatt idelátogatni, ugyanis a legszárazabb időszak januártól márciusig tart, a legesősebb hónapok pedig az április és a május.
Az 1800 méteren fekvő Nairobiban már egészen más a helyzet. Itt az éves átlaghőmérséklet nagyjából 18-19 fok körüli, a hidegebb hónapokban (európai nyár) még akár 10 fok alá is eshet a hőmérséklet. A legjobb ide is január és március között ellátogatni, amikor az átlaghőmérséklet 20 fok felett van napközben és a rövidebb zivataroktól eltekintve kellemes időre számíthattok. Az esti órákra azért készüljetek egy lazább tavaszi dzsekivel vagy melegebb pulcsival.
Mivel sokan szafarizni mennek Kenyába, érdemes még a Maasai Mara időjárásáról is említést tenni. A nemzeti park évente két esős évszakon esik át, egy hosszabbon, tavasszal és egy rövidebben ősszel. Az európai nyári hónapokban esténként nagyon le tud hűlni a levegő, így időjárás szempontjából a legjobb ide is január és március között ellátogatni. Az évszakok a vadállatokra, illetve megfigyelhetőségükre is hatással vannak. Az egyik leglátványosabb időszak a Maasai Maraban a gnúk vándorlása, amikor is több mint 1.5 millió gnú vándorol át július és október között a Maasai Marából délre, a Serengeti Nemzeti Parkba. Ez a világhírű, bámulatos esemény rengeteg turistát vonz a Marába, így ilyenkor nem csak a legdrágább, de a legzsúfoltabb is a nemzeti park. Nyilván érdemes mindenkinek felmérni és eldönteni, melyik időszakban szeretne Kenyában szafarizni.
Mindent összevetve, ha több részét is szeretnétek bejárni ennek a csodálatos, magával ragadó országnak és a lehető legtöbb élménnyel gazdagodnátok, a legjobb január és március között Kenyába utazni. Lehet, így lemaradtok a gnúk vándorlásáról, de minden más szempontból kifogástalan élményetek lesz!
Kenya turistáknak releváns részein meglepően jó az infrastruktúra, így egész könnyen lehet az országon belül, Kenya látnivalói között közlekedni. Kenya két fő légikikötője a Nairobi Jomo Kenyatta (NBO) és a Mombasa Moi (MBA) reptér. Mindkét reptérre Budapestről relatíve egyszerűen, egy átszállással el lehet jutni. Ha a Nairobi reptéren szállnátok át helyi járatokra, mindenképpen ellenőrizzétek, hogy ugyanonnan indul-e a repülő, mint ahova érkezett, hiszen sok helyi járat a Nairobi Wilsonról (WIL) indul.
Ezen kívül rengeteg kisebb “airstrip” reptér van az országban, amelyeket belföldi járatokkal lehet megközelíteni. Ilyen például a közkedvelt Diani Beach-nél az Ukunda Airstrip vagy északabbra a Malindi Airstrip. Ezen felül, a Maasai Maran belül is rengeteg airstrip található, ha magatoknak szervezitek az utat, akkor nézzétek meg, melyik esik a legközelebb a szálláshoz, amit foglalni szeretnétek. Ha nem tudjátok, a szállást is meg lehet kérdezni. Amennyiben pedig utazási irodán keresztül veszitek a kenyai szafarit, akkor általában a repjegy/transzfer része a csomagnak.
A helyi légitársaságok ahol érdemes megnézni és összevetni az árakat/indulási időpontokat. Van több is, de ezek a legismertebb, legmegbízhatóbbak.
Ha eleget repültetek már és inkább töltenétek több időt a földön, akkor sem kell kétségbe esni. Nairobiból Mombasába például közlekedik expressz vonat, ami öt és fél óra alatt ér a fővárosból Kenya második legnagyobb városába. Onnan pedig az Uber vagy a Bolt alkalmazás segítségével nagyjából bárhova eljuthattok jutányos áron.
Ha pedig a maximális kényelmet választanátok kenyai utazásotok során, számos szervezett út közül válogathattok. Az országon belül nagyon erősen építenek a turizmusra, rengetegen vállalkoznak és dolgoznak a szektorban, így elég jól átgondolt és kiterjedt utakkal találkozhattok, értintve a legfontosabb kenyai látnivalókat.
Kenyában az internet lefedettség jó, mindenképpen érdemes beruházni egy eSIM-kártyára, hiszen a programok és utazás kapcsán a legtöbb információt WhatsAppon osztják majd meg. Az utazás előtt, kényelmesen, otthonról is tudtok eSIM-et venni. (ha eSIM képes a telefonotok) Mi eSIM-et minden utazás előtt itt veszünk.
Kenya alapvetően biztonságosnak mondható, helyi viszonylatban. Természetesen szükség van azért némi elővigyázatosságra, de ahogy és amerre mozogni fogtok, mint turisták, nem valószínű, hogy bármi atrocitás ér majd benneteket Kenya látnivalóinál.
Ha a közkedvelt Diani beachen vagy valamelyik másik üdülőrészen szálltok meg, a legnagyobb fejfájásotokat várhatóan az itt élő pimasz kis majmok fogják okozni. Az ablakot és a teraszajtót mindig zárjátok be, ha elmentek a szobából, ne hagyjatok elől semmilyen ételt, italt és próbáljátok kerülni a majmokat. Alapjáraton nem agresszívak, de egy finom falatért bármikor hajlandóak megküzdeni veletek.
Ezen felül nyilván ne járkáljatok egyedül éjszaka, kerüljétek a feltűnést vagy a túlzott ittas állapotot és hallgassatok a józan eszetekre. Ha egy szituáció fura, rossz megérzésetek van vagy nem érzitek komfortosan magatokat valahol, jobb hívni egy autót Bolton/Uberen és kilépni a helyzetből. A helyiek nagyon kedvesek, óriási szívük van és mindent megtesznek azért, hogy jól érezzétek magatokat. De mint mindenhol, itt is vannak olyanok akik a pénzetekre, értékeitekre pályáznak. Kerüljétek a jelöletlen taxikat, az önjelölt idegenvezetőket és a furcsább utcai árusokat. Bár nagy eséllyel ők sem akarnának rosszat nektek, jobb nem kísérteni az ördögöt.
Kenya fővárosában is hasonló a helyzet. Nairobi egy afrikai nagy város, nagyvárosi problémákkal. Nairobiban található a Kibera slum, Afrika legnagyobb nyomornegyede, melyet több százezren hívnak otthonuknak. Nyilván, mint ideutazó, reálisan nem sok időt fogtok itt eltölteni, de a slum rávilágít Nairobi kettőségére és problémáira. A Kiberan élőkkel ellentétben a helyi felső és felső középosztály Parklandsben és Karenben lakik óriási villanypásztoros kerítések, biztonsági rendszerek és őrök mögött, mindössze néhány kilométerre a kiberai bádogházaktól.
A városban magas a betörések száma és a rosszabb kerületekben az erőszakos bűncselekmények száma is. Ezek ritkán érintenek turistákat, de érdemes elővigyázatosnak lenni és csak a kifejezetten jó környékeken közlekedni gyalogosan.
A legbiztonságosabb és leggyorsabb módja a városon belüli közlekedésnek az Uber vagy a Bolt. Ezek nyilván olcsóbbak, mint itthon, pár száz forintért több kilométeres utakat is meg lehet tenni. A sofőrök általában normálisak, kulturáltak és kedvesek, a kaotikus közlekedés ellenére viszonylag biztonságosan lehet A-ból B-be utazni.
A legtöbb turisztikai látványosság, étterem és bár sorompóval elzárt területen található. Mielőtt a taxi behajtana, a sorompónál az autókat sokszor átnézik a felfegyverzett biztonsági őrök, tükrökkel átvilágítják az autók alját, a sofőrtől elkérik az igazolványát. Miután mindent rendben találtak, beengedik az autót a parkolóba, majd becsukják a szögesdróttal és villanypásztorral ellátott kerítéskaput.
Ha taxit hívtok, érdemes a kerítésen belül megvárni, hogy behajtson a taxi és ellenőrizzétek le, hogy a rendszám stimmel-e mielőtt beszálltok. Lehet, hogy ez így első hallásra soknak tűnik, de nem véletlenül vannak ezek a rendszerek így kitalálva. Többször előfordult, hogy a taxis elkezdett velünk vitatkozni, hogy ne szálljunk ki az autóból mielőtt beáll a parkolóba, annak ellenére, hogy dugó volt és nagyjából 50 métert kellett volna csak sétálni.
Tehát összesítve, a turisztikai látnivalók Nairobiban, mint a Giraffe Centre, a Karen Blixen múzeum vagy az elefánt árvaház mind teljesen biztonságosak. Az éttermek, bárok, kávézók, amik a külföldieknek is szólnak Westlandsben, Parklandsben, Karenben stb. szintén egytől egyik biztonságosak. Az egyetlen nehézség, az az ezek közötti közlekedés.
A nemzeti parkok nyilván más fajta biztonsági kockázatot rejtenek. A legtöbb szállás, legyen az sátras vagy luxus, el van kerítve a vadállatoktól. Előfordul azért, hogy nem tökéletesen. A szállásunkon például minden este láttunk hiénákat mászkálni, bár az emberekhez nem mentek közel, a páviánok meg konkrétan a medence partján tengették a napjaikat. (érthető módon)
Természetesen a kenyai szafari túravezetők nagyon értik a dolgukat és a legenda szerint az oroszlánok félnek is a maszájoktól. A legfontosabb az, hogy kövessük az utasításokat és ne szálljunk ki az autóból.
Kenya egy fejlődő afrikai ország, ahol komoly népegészségügyi problémák vannak. Az oda utazóknak az alábbiakra kell készülni a legjobban:
Kötelező oltás Kenyában nincs, azonban harmadik országok kötelezhetik azokat, akik Kenyában jártak, hogy sárgaláz oltással rendelkezzenek, mielőtt belépnek az országba. Ezt a listát használhatjátok, ami megmutatja, hogy mely országokba kötelező sárgaláz oltás, ha előzetesen Kenyában jártatok. (második oszlop)
A legokosabb döntés, ha ellátogattok a Nemzetközi Oltóközpontba utazásotok előtt legalább néhány héttel, elmondjátok, hogy Kenyán belül hova utaztok, és majd ők segítenek abban, milyen oltásokra van szükségetek.
A maláriára nincs oltás, a megelőző gyógyszer szedése viszont erősen ajánlott, pláne ha az ország keleti részébe is terveztek látogatni. Kettőnknek az oltások (néhány már megvolt korábban) és a malária gyógyszer egy 10 napos útra közel 200.000 forint volt, tehát nem egy olcsó mulatság.
A csapvíz természetesen nem iható, még fogmosáshoz sem ajánlott. Használjatok mindig üveges vizet és tartózkodjatok a vízzel mosott friss gyümölcsök, zöldségek fogyasztásától kivéve. ha meghámozva eszitek.
Kenya 2024 január 1-től bevezette az egyszerűsített elektronikus belépési engedélyt (ETA) a magyar állampolgároknak. Ezt itt tudjátok igényelni.
Az ETA-t mindenképpen be kell szerezni, legalább 2 héttel az utazás időpontja előtt, enélkül az első repülőjáratra sem engednek fel, ha átszállással vettétek a jegyet.
Kenyában mindenki megtalálja a magának megfelelő programokat. Kenya fővárosában, Nairobiban a hatalmas bulik és az éjszakai élet kedvelőinek érdemes eltölteni egy hétvégét, persze a város azért sok mást is kínál, (pl. zsiráfetetés, kávéfarm) amikről részletesen ebben a bejegyzésünkben írtunk.
Aki pedig csak szimplán kikapcsolódna, azoknak a világ top 100 legszebb strandja közé is bekerült Diani beach a tökéletes trópusi úti cél! Ha még egy kis kenyai szafarit is beiktatnátok a nyaralásba, akkor innen könnyen megközelíthető a Tsavo East Nemzeti Park, ami remek alternatíva a Masai Mara helyett. A Diani beachen emellett van lehetőség delfineket látni és snorkelezni a világ egyik legszebb vízi nemzeti parkjában, a Kisite-Mpunguti Marine Nemzeti Parkban.
Mi a Diani Beachen ezeken felül elmentünk még egy helyi családhoz egy főzőtanfolyamra, amit szintén szívből tudok ajánlani.Rengeteg mindent készítettünk, es mindent az alapoktól. Elsőként körbevezettek a saját farmukon, majd elmentünk a helyi piacra bevásárolni a maradék alapanyagokat, majd végül meginvitáltak az otthonukba, ahol a következő pár óránk olyan ínycsiklandozó helyi ételek készítésével telt, mint pl. a sült cassava, az ugali, a chapati (kenyai kenyér) vagy a kókusztejes afrikai spenót. A kókusztejet egyébként szintén mi magunk csináltuk teljesen az alapoktól.
A főzés végén együtt vacsoráztunk a családdal és utána még sokáig beszélgettünk. Ők is szívesen osztottak meg velünk mindent a helyi kultúráról, szokásokról és bíztattak is, hogy nyugodtan kérdezzünk, amit csak szeretnénk. Pontosan az ilyen élményekért szeretek utazni, ezt a napot sosem fogom elfelejteni. Rengeteget tanultam tőlük, nem csak a kultúráról, hanem az helyi ételekről is. Szívből ajánlom! Ha szeretnétek ti is elmenni a kenyai főzőtanfolyamra, Esthernek (a család lánya) tudtok írni WhatsAppon keresztül.
Ha javasolhatom, akkor érdemes kenyai utazásotokat hosszúra tervezni, és eltölteni minimum 2 hetet bejárva az ország több részét. A Masai Mara Nemzeti Park kihagyhatatlan látnivaló Kenyában, csakúgy, mint Nairobi vagy a Diani beach, hiszen mindhárom régió egy teljesen más világ, más klímával, állatokkal és látképpel.
Egy kenyai utazás komplikált lehet, ha nincs tapasztalatotok egy komplex út megszervezésében. Keressetek minket bátran, utazási tanácsadás kapcsán és segítünk összeállítani a pénztárcátoknak, időtöknek és elképzeléseteknek legmegfelelőbb kenyai úti tervet.
Kenyai utazásod sok felé vihet, így a hasznos tudnivalókat régiónként próbáltuk meg összegyűjteni nektek. Minden bejegyzésünkben ajánlunk éttermeket, programokat és szállásokat is!