Diani, Kenya: kenyai utazásunk egyik felejthetetlen állomása a csodaszép, fehér homokos Diani beach volt, ahol a tengerparton kívül is bőven akad látnivaló és program lehetőség. Az ország ezen részébe mi teljesen beleszerettünk és bármikor, kérdés nélkül visszamennénk, sőt, akár ide is költöznénk.
A Diani beach egyébként a Golden Beach Award 2024-es 100-as toplistáján a 32-ik helyen szerepel és megerősítjük, hogy valóban ez az egyik legszebb strand, ahol valaha jártunk.
Ha ti is hasonlóan gondolkoztok, mint mi és nem szeretitek minden időtöket csak a tengerparton tölteni, akkor jó helyre jöttetek! Én úgy gondolom, hogy a kenyai kultúra, a helyiek vendégszeretete, a természet és az itteni állatvilág vitathatatlanul megér annyit, hogy ha már ilyen messzire utaztatok, akkor elhagyjátok a szállodátokat és felfedezzétek a környéket. Ebben a bejegyzésben szeretném megosztani veletek a csodálatos kenyai látnivalókat a Diani beachen, illetve ajánlok pár szuper programot és éttermet is itt.
Egy afrikai utazás megtervezésénél kiemelten fontos, melyik hónapban utaztok ide, ugyanis célszerű összekötni a strandolást egy afrikai szafarival is. Alapvetően a Diani beachre december és március között illetve június és szeptember között érdemes utazni, ugyanis az április és a május, illetve az október és a november esős hónap itt.
Az afrikai szafari optimális időpontja ezzel nagyjából egybeesik, a legjobb időszak egy kenyai szafarira a július és az október közötti időszak, illetve a január és a február. Habár kétségen kívül a július a legnépszerűbb hónap pl. a Masai Mara Nemzeti Park meglátogatására, ugyanis ekkor figyelhető meg a nagy vadvándorlás, amikor 1.5-2 millió állat (pl. zebrák, antilopok, gnúk) – átkel a mara folyón, de ilyenkor a legdrágább is. Mi szafarizni januárban voltunk és így is életünk legeslegjobb élménye volt, a Big 5 közül 4 állatot láttunk, (csak leopárdot nem, bár azt bepótoltuk Nairobiban) emellett láttunk rengeteg zsiráfot, (még a szállodánk ablakából is) zebrát, krokodilt, vízilovat, kölyök oroszlánokat, és még sorolhatnám. Egyszóval érdemes belevenni a kenyai útitervetekbe egy szafarit is, mivel garantáltan életetek legeslegjobb élménye lesz!
Arról, hogy melyik kenyai szafarira tudtok a legegyszerűbben eljutni a Diani beachről, lentebb írok.
1. Kenya beutazás – 2024 január 1-től a magyar állampolgároknak NEM kell vízum Kenyába, csak egy egyszerűsített elektronikus utazási engedély szükséges (ETA) . Ezt itt tudjátok igényelni. Mindenképpen legalább 2 héttel indulás előtt javasolt megkezdeni a folyamatot, mert ennek meglétének hiányában nem fognak felengedni titeket a repülőgépre.
2. Internet – Kenya eSIM– Kenyában valószínűleg szükségetek lesz egy eSIM kártyára. Mi ezen az oldalon keresztül vettük meg az eSIM kártyát és teljes mértékben meg voltunk vele elégedve.
Az ajánlott oltások Kenyában: sárgaláz, hepatitis A és B, hastífusz, diftéria-tetanusz, veszettség, poliomyelitis, meningococcus meningitis, kolera.
Emellett a malária gyógyszer szedése is javasolt a fővároson kívül. A Nemzetközi Oltóközpontba érdemes elmenni utazás előtt pár héttel, ahol megmondják pontosan mi szükséges, illetve malária gyógyszert is lehet náluk venni.
A Diani beachen rengeteg szállás közül válogathattok. Habár az all inclusive vagy félpanziós szállodák szuper lehetőségnek bizonyulnak, mi mégsem mindenkinek javasoljuk őket. Reggelire persze tök jó, ha van valami, viszont annyira sok hangulatos, chilles kis étterem van a környéken, amit érdemes kipróbálni, kár lenne őket kihagyni. Ha pedig mégis inkább úgy érzitek, a szállodában vacsoráznátok, akkor persze van lehetőségetek meggondolni magatokat az utolsó pillanatig, viszont ha már előre kifizetitek a félpanziót vagy az all-inclusive ellátást, akkor véleményem szerint megfosztjátok magatokat rengeteg jobbnál jobb étteremtől és szuper élménytől.
Szállást a Diani beachen mi a Bookingon keresztül foglaltunk, pontosabban ebben a szállodában voltunk, amivel teljes mértékben meg voltunk elégedve. Párszor itt vacsoráztunk, a személyzet mindig nagyon kitett magáért és változatos volt a kínálat, illetve voltak vegetáriánus és gluténmentes opciók is. A hotel szerintem gyönyörű, így bátran merem ajánlani. Az egyetlen hátránya, (számunkra) hogy csak all-inclusive-ként működik, így muszáj sajnos rá befizetni, viszont természetesen ennek bőven megvan az előnye is. A vacsoránál minden este más program volt pl. masai bemutató, élőzene, stb. Ami még nagyon tetszett, hogy sok fajta majom él a szálloda közelében, így gyakran látni őket.
All inclusive szállás a Diani beachen, privát stranddal. Tökéletes, ha főként csak relaxálnál a parton vagy a medence mellett.
Kiváló elhelyezkedésű, fiatalos tengerparti hostel/lodge, elérhető áron, reggelivel az árban. Nagyon jó választás a Diani Beachen!
Pénztárcabarát tengerparti szállás a Diani beachen, amit akár 53 euro/éj áron is ki lehet fogni. Főként bulis, fiatalos.
A Diani beach környéki programajánlót a kedvenc élményemmel kezdem, amikor egy kenyai család házában főztünk. Az egész viszonylag spontán alakult, ugyanis kb. 2 héttel kenyai utazásom előtt Panamában egy hostelben megismerkedtem egy lánnyal, akiről kiderült, hogy szakmai gyakorlatát Kenyában töltötte, pont a Diani beachen és ezen pár hónap alatt egy helyi családnál lakott, akik egyébként tartanak főzőtanfolyamokat is. Ez nekem annyira megtetszett, hogy természetesen azonnal elkértem a család elérhetőségét, hogy leegyeztessem velük az időpontot.
Esther (a család lánya) jött értünk a szállásra, majd elsőként elvitt minket a farmjukra, ahol az anyukája már várt minket. Esther és az anyukája egyaránt igazán mélyről jövő szeretettel fogadtak minket, hihetetlen kedvesek és érdeklődőek voltak a mi kultúránk iránt, illetve nagyon szívesen osztottak meg bármit az övéjükről.
A farm körbejárása után egy kis papayával és kókuszvízzel frissültünk fel, majd tovább indultunk egy helyi piacra, ahol egyébként magamtól nem biztos, hogy végig mertem volna menni, de valószínűleg nem is tudtam volna a létezéséről. A piac szintén nagyon érdekes volt, már csak azért is megéri eljönni. A helyben készült kaják nem néztek ki túl bizalomgerjesztően, viszont rendkívül izgalmas volt látni egy valóban autentikus piacot, ami nem hemzseg a turistáktól. Nekik meg biztosan mi voltunk érdekesek.
De ami a piaclátogatás után következett, az volt a csúcs. A család házába érvén szinte rögtön nekiláttuk a főzésnek, persze kaptunk közben egy kis sült cassavát, hogy legyen rá energiánk, ugyanis több órán keresztül főztünk, mindent teljesen az alapoktól csináltunk, még a kókusztejet is. A délután során elsajátítottuk számos kenyai étel elkészítésének folyamatát, mint pl. az ugali, a chapati vagy a kókusztejes afrikai spenót, mindemellett persze jól szórakoztuk, Amikor elkészültek az ételek, az egész családdal leülve, közösen fogyasztottuk el a mennyei vacsorát, majd sokáig beszélgettünk még a helyi kultúráról és szokásokról, így erről is rengeteget tanultunk.
Az ilyen élményekért érdemes utazni, sosem fogom elfelejteni ezt a napot. Szívből ajánlom nektek is ezt az élményt! A főzőtanfolyam kapcsán Esthernek tudtok írni WhatsAppon keresztül, a piaclátogatás csak opcionális, de én azt is nagyon ajánlom!
A másik kedvenc élményem kenyai utazásom során a tanzán határ mellett található Kisite-Mpunguti Marine National Park meglátogatása volt, aminek során életemben először láttam delfint.
Annyi delfinnéző hajótúrán voltam már korábban a világ különböző pontjain és soha nem láttam még, így mikor itt egyszer csak megjelentek, meg kellett csípjem magam, nem álmodok-e.
Ebből adódóan nekem ez a hajótúra kifejezetten emlékezetes marad, de egyébként a nálam még szerencsésebbek láthatnak a delfineken kívül teknősöket és akár még bálnákat is. Persze semmi se garantált, de a snorkelingezés a lenyűgöző korallzátonyok között önmagában is megéri az utat.
Mindenképpen ajánlom, hogy gyertek el! Mi ezt a fakultatív programot ezen az oldalon foglaltuk le.
Egy kenyai utazás nem telhet el szafari nélkül! Az egyik legnagyobb és leghíresebb nemzeti park Kenyában a Masai Mara, így mi is ezt ajánljuk, viszont ha csak kevés időtök van, a Diani beachez közelebb található Tsavo East is nagyon-nagyon jó opció! A Tsavo East előnye, hogy sokkal kevésbé ismert, így pl. egy-egy oroszlánt nem fog rengeteg jeep körbevenni.
Ha csak egy-két napot “vennétek el” a tengerparti pihenésetekből, de szeretnétek átélni egy igazi afrikai szafari élményt, akkor a Tsavo a legjobb választás!
Mi majdnem a Tsavo East nemzeti parkba mentünk, így sokat olvastunk róla, a Diani beachről egyszerűen tudtok foglalni ide 1 vagy 2 napos szafarit ezen az oldalon keresztül. A kenyai szafaris élményeinkről ebben a bejegyzésben írtunk bővebben.
Erre a kenyai látnivalóra nekünk már sajnos nem jutott időnk. A gyönyörű Tiwi beachen található African pool egy természetes, Afrika alakzatú “medence”, ami csak apálykor látható.
A kristálytiszta vízben számos tengeri állatot láthattok, például polipokat, tengeri csillagokat és sok-sok színes halfajtát. A szervezett kirándulásokon általában adnak snorkeling felszerelést, így ezen nem kell aggódnotok. A medencéhez vezető út kalandos, érdemes vigyázni a tengeri csillagokkal.
A kirándulást ezen az oldalon keresztül tudjátok lefoglalni.
1. Funky Monkey Cocktail Bar & Restaurant – Ide kétszer is visszajöttünk, annyira tetszett. Sokszor van élőzene, vagy DJ, illetve buli. A koktélok és az ételek is mennyeiek. (Azóta is sokat gondolok arra a cheesy chili prawns-ra, amit itt ettem.)
2. Tribearth – A Tribearth egy nagyon hangulatos, vegán étterem és kávézó, ahol a színes smoothie bowlokon kívül számos etióp fogást is meg tudtok kóstolni. Kapható többek között pl. samosa vagy chapati is. Ami az italválasztéknál érdekes, hogy lehet kérni khat levet is, ami egyébként Kenyában teljesen legális.
Amiért még kiemelném ezt a helyet, az az itt található ékszerbolt, ahol helyi művészek kézzel készített, egyedi darabjai közül válogathattok, az ékszerek megvásárlásával pedig a helyi közösséget és művészeket támogathatjátok. A cég filozófiájáról részletesebben a weboldalukon olvashattok. Fun fact, hogy Dani házassági gyűrűjét itt vettük meg.