Jeruzsálem Izrael fővárosa és kulturálisan a világ egyik legfontosabb helye. Izraelben a legfontosabb látnivalók Jeruzsálemben találhatók. A hegyes-dombos város a jelenlegi politikai helyzetben két részre bomlik: Kelet-Jeruzsálem és Jeruzsálem. Kelet-Jeruzsálem papíron palesztin fennhatóság alá tartozik, de nincs határátkelő vagy checkpoint. Ebből turistaként nagyjából annyit érzékeltünk, hogy Kelet-Jeruzsálemet főleg arabok lakják. Jeruzsálem óvárosában nagyon sok vallási és történelmi zarándokhely található, így rengeteg turistát vonz a város. Mivel Jeruzsálem 750 méter magasan van, az időjárás jóval hidegebb mint Tel-Avivban. Télen akár havazhat is, nyáron pedig estére eléggé lehűl a levegő. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük a legfontosabb látnivalókat Jeruzsálemben.
A Siratófal Izrael legnagyobb látványossága és a legfontosabb látnivaló Jeruzsálemben. A Siratófal tulajdonképpen Heródes által épített Második Templomnak volt az egyik fala. Az első, Salamon által épített templomot, ami szintén itt állt, a babilóniaiakkal vívott háborúban elpusztították, az újjápített templomot pedig a rómaiak rombolták le i.u. 70-ben. A Második Templomnak csak a nyugati fala maradt meg, amelyet ma Siratófalként ismerünk.
A fal maga a legszentebb hely a judaizmusban és a mai napig fontos zarándokhely. Péntek esténként itt gyűlnek össze a vallásos zsidók imádkozni, ezért ekkor nehéz a falhoz jutni, de mindenképpen különleges élmény ilyenkor ott lenni.
A hiedelem szerint, ha egy papírra vetjük kívánságunkat, majd a fal valamelyik repedésébe beledugdossuk a cetlit, kívánságunk valóra válik. Bár garanciát erre nem vállalunk, veszteni valónk nincs.
A legfontosabb jeruzsálemi látnivaló, a Siratófal mindenki számára bármikor látogatható, még vallási ünnepekkor is. Annyi kitétellel, hogy ünnepnapokon a férfiaknak és a nőknek külön-külön kell gyülekezniük a falnál. A bejáratnál fémdetektoron kell átmenni és elkérhetik az úti okmányainkat, szóval érdemes így készülni. A belépés a Siratófal területére ingyenes.
A Szent Sír-templom az egyik legfőbb zarándokhely a kereszténységben, a Via Dolorosa pedig maga a zarándokút, amelyen Jézus is vitte a keresztet.
A 4. századi Szent Sír-templom a keresztrefeszítés helyén épült, mindemellett magába foglalja Jézus Krisztus közeli sírjának és feltámadásának helyét. Kötelező látnivaló Jeruzsálemben!
Itt található továbbá Jézus sírjának feltételezett záróköve is, amit meg lehet tekinteni, de akár érinteni is. Óriási tumultus tud kialakulni a templomban, pláne nagyobb ünnepekkor, így ha szeretnénk nyugalomban megtekinteni, akkor kora reggel menjünk. (Nyáron hajnali 5-től, télen hajnali 4-től tart nyitva a templom.)
Vallás iránt érdeklődők és nem érdeklődők számára egyaránt ajánlott ez a spirituális és egyben történelmi jeruzsálemi látnivaló.
A Sziklamecset az óváros muszlim részén található és az iszlám harmadik legszentebb helye, Mekka és Medina után. Maga a mecset a korábban említett, elpusztított Második Templom romjaira épült a 7. században, az Iszlám alapítása után mindösszesen pár évtizeddel, így ez a mai napig fennmaradt legrégebbi példája az iszlám építészetnek, mindemellett kihagyhatatlan látnivaló Jeruzsálemben
A mecset látogatása körülményesebb, kizárólag muszlimok mehetnek be, de körbe lehet járni és kívülről megcsodálni, azonban ezt is csak specifikus időpontokban:
Hétfőtől – Csütörtökig:
Télen: 7:30 – 10:30 és 12:30 – 13:30
Nyáron: 8:30 – 11:30 és 13:30– 14:30
A mecset területére nem vihetünk magunkkal semmilyen keresztény vagy zsidó vallási ereklyét, ezért ha szuveníreket vásárolnátok az óvárosban, azt ne ezelőtt tegyétek meg. Mindemellett itt kiemelten fontos a konzervatív öltözködés. Férfiaknak hosszúnadrág, nőknek vállat és térdet elfedő ruházat szükséges.
Az egyik legnépszerűbb látnivaló Jeruzsálemben az Olajfák hegye. Az Olajfák hegye Kelet-Jeruzsálemben, az óváros falai felett helyezkedik el, így gyönyörű kilátás nyílik innen a városra és a Sziklamecset aranyozott kupolájára.
A hegyet gyakran említi az Ószövetség és az Újszövetség is. Az Ószövetségben Dávid király menekülése során itt állt meg Istent imádni, Zakariás ide helyezi Isten utolsó eljövetelét, Salamon király pedig itt épített szentélyeket feleségeinek. Az Újszövetség szerint Jézus az Olajfák hegyére járt esténként elmélkedni, az utolsó vacsora után pedig ide ment fel tanítványaival imádkozni. Krisztus halála után sok követője a hegyre vonult vissza szerzetesi életet élni. Az írásos emlékeket a korabeli oszlopok, mozaikok és templomok archeológiai leletei is megerősítik.
Az Olajfák hegyén található szent helyeket a perzsák a 7. században elpusztították. A 20. században több rend is alapított itt kolostort, többek között bencések, ferencesek de még orosz szerzetesek is, amelyek a mai napig állnak. Az Olajfák hegye mindenképpen kötelező látnivaló Jeruzsálemben!
Jeruzsálemben található a Yad Vashem, a világ legnagyobb holokauszt múzeuma. Az óriási kiállítás több ország és régió történelmét mutatja be a holokauszt során, közte Magyarországét is.
Több mint százezer kép, videóanyag és irat található a termekben, amelyeket holokauszt túlélők és családtagok adományoztak a múzeumnak.
Mindössze pár óra végigjárni a múzeumot, de a kiállítás követő érzés egy életre velünk marad. Szerintem kötelező látnivaló Jeruzsálemben!
A Machane Yehuda piacon napközben finomabbnál finomabb ételeket, gyümölcsöket, különlegességeket kóstolhatunk és vásárolhatunk.
Ami talán ennél különlegesebb, hogy szombat esténként a piac teljesen megváltozik és hirtelen Jeruzsálem legnagyobb buli helyszínévé válik. 2+1 shotok, hangos zene, asztalon táncoló fiatalok – szinte elfelejtjük, hogy hol is vagyunk.
Mindenképpen érdemes ide lenézni mind napközben, mind pedig este, ha meg szeretnénk tapasztalni Jeruzsálemi éjszakai életét. A piac kihagyhatatlan látnivaló Jeruzsálemben!
Habár nem jeruzsálemi látnivaló, muszáj megemlítenünk a szomszédos Bethlehemet is. Jeruzsálemből a közhiedelemmel ellentétben elég könnyű az átjutás Betlehembe. Sok szervezett túra van, de ha szeretnénk olcsóbban megoldani, a 231-es számú menetrendszerinti járattal megtehetjük. A buszra akár a Jaffa kapunál, a Hativat Yerushalayim/Yitshak Kariv megállónál is felszállhatunk. A buszon lehet jegyet váltani párszáz forintért. A járat egészen Betlehem óvárosáig visz minket és félóránként indul visszafelé. A szervezett utak előnye cserébe, hogy általában több helyre is elvisznek, nem csak Bethlehembe (pl. Holt-tenger) és kaptok idegenvezetést is, illetve könnyen le lehet őket előre foglalni online, itt.
Betlehem irányába át kell menni egy katonai ellenőrzőponton, úgyhogy vigyünk magunkkal útlevelet. Ez turistaként kb. annyit jelent, hogy megnézik az útlevelünket és átvilágítják a táskánkat fémdetektorral, de nem egy nagy történet.
Betlehembe mindenképpen odaillő ruházattal menjünk, férfiaknak hosszúnadrág nőknek vállat és térdet takaró ruházat ajánlott.
A Születés templomához nagyjából fél órát kell sétálni a buszállomástól, ahol az út menti árusoktól vehetünk üdítőt, relikviákat vagy akár szuveníreket. A Születés templomába a belépés ingyenes és általában nincs nagy sor. Azonban a templom alatt található barlangba, amelyet tradicionálisan Jézus születési helyének tekintenek akár több órán át is sorba kell állni.
A Holt-tenger az egyik legkülönlegesebb izraeli látnivaló Jeruzsálem környékén, a legközelebbi strand kb. 1 óra vezetésre található a várostól.
A tó különlegessége a nagyon magas sótartalom, aminek köszönhetően vize annyira sűrű, hogy úszni szinte nem is lehet benne, mivel teljesen fentmarad a testünk a felszínen. Mindemellett itt található a világ legmélyebb szárazföldi pontja is, ezért mindenképpen különleges úticél.
A mártózás után érdemes kipróbálni az iszappakolást is, ugyanis a víz, illetve az iszap is számos ásványianyagot tartalmaz, (pl. magnézium, bróm és kálium) ami fájdalomcsillapító, fiatalító, hidratáló és regeneráló hatással van a bőrre.
Ha Jeruzsálem látnivalóit már mind megnéztétek, akkor mindenképpen érdemes egy napot eltölteni a Holt-tengernél is. Vagy autóval tudtok átmenni, amit itt tudtok bérelni, vagy pedig rengeteg szervezett egynapos út közül is válogathattok ezen az oldalon.
Igen, jól olvastátok! 🙂 Jeruzsálemből számos szervezett út keretében van lehetőség átmenni Jordániába is! Ha megnéztétek már a fő izraeli és jeruzsálemi látnivalókat, akkor miért ne ruccanátok át egy-két napra a világhírű Petrába, ha már úgyis a környéken jártok?
Szerintem nagyon jó ötlet egy kicsit hosszabb időre tervezni az izraeli utazásotokat és meghosszabbítani egy pár nap Jordániával is, ha szeretnétek minél többet látni a nyaralásotokon.
Szervezett utakat Jeruzsálemből Jordániába itt lehet foglalni.