Rijád: Egy szaúd-arábiai utazás során Rijádba is kötelező ellátogatni! Ebben a bejegyzésben bemutatjuk a legfontosabb látnivalókat Szaúd-Arábiában, Rijádban és környékén, emellett szeretnénk nektek pár éttermet és programot is ajánlani a városban.
Az első és legfontosabb dolog Rijádban, hogy központi szállást válasszatok, ami minden rijádi látnivalóhoz kb. egyforma távolságra található. A legjobb opció mindenképpen az Olaya Street és környéke, ennél délebbre inkább ne foglaljatok. A legtöbb hotel és szállás Rijádban egyébként is itt található. Sok szálláslehetőség van Bookingon, a luxustól az olcsóbbakig, a döntés csak rajtatok múlik. Mi Bookingon ezt a szállást foglaltuk, reggelivel együtt, 50.000 forint/éjszaka áron.
Ahogy a szaúd-arábiai utazási tudnivalók bejegyzésünkben is írtuk, érdemes előre megvenni az eSIM-et is, mert a reptéri Wi-Fi megbízhatatlan. Emellett töltsetek le előre egy offline térképet is. Az eSIM-et mi ezen az oldalon vettük.
A szaúd-arábiai vízumot szintén előre vegyétek meg online, hogy megússzátok a több órás várakozást a helyszínen.
Ha még nem tettétek, akkor mindenképpen olvassátok el a szaúd-arábiai utazási tanácsainkat, ahol leírtuk az autóbérlés előnyeit és hátrányait Szaúd-Arábiában.
Összességében a vezetést tényleg csak gyakorlott sofőröknek ajánljuk és a “full insurance” kiegészítést itt tényleg kötelező megvenni. Mi azt hittük, hasonló lesz a vezetés Szaúd-Arábiában, mint Ománban, de nagyon tévedtünk. Ennek ellenére utólag is az autóbérlés mellett döntöttünk volna, mert így sokkal rugalmasabbak voltunk és nem kellett állandóan Ubert hívni.
Mi autót általában ezen az oldalon keresztül bérlünk, bárhová is utazunk. A “full insurance” kiegészítést pedig Szaúd-Arábiában kivételesen online ajánlatos megvenni, mert a személyes ügyintézés vállalhatatlan, tapasztalataink alapján rengeteg időbe és türelembe telik, ha a helyszínen szeretnétek bármit is intézni.
Az autóbérlést több héttel előre intézzétek el a Szaúd-Arábiai utazásotok előtt, hogy biztosan meglegyen az autótok.
Rijád látnivalói simán kitesznek akár 4-5 napot is, de mindenképpen érdemes azért legalább 3 teljes nappal tervezni, ha igazán meg akarjátok ismerni a várost. Rengeteg a szórakozási lehetőség, koncertek, mozik, sportmérkőzések, kiállítások és még sorolhatnám, így unatkozni biztosan nem fogtok. A helyiek a TicketMX nevű appot szokták használni főként, hogy tájékozódjanak az aktuális eseményekről, de sok infót találni Googlen is.
Az első és legfontosabb látnivaló Szaúd-Arábiában kétségen kívül a Rijád közvetlen szomszédságában található Diriyah.
A sárból tapasztott jellegzetes városka egykor a szaúd-arábiai királyi család otthonaként szolgált. Az óváros megmaradt romjai mára az UNESCO világörökség részét képezik. Az Al Turaif Heritage Site 3-ig ingyenesen látogatható, de előzetes regisztrációhoz kötött, amit itt tudtok megtenni. Itt található még Al Bujairi Heritage Park is, ahol madárcsicsergést hallgatván csodaszép fák árnyékában sétálgathattok.
Mindemellett számos elegáns kávézó és étterem közül válogathattok a Bujairi Terrace-n, de ha egy igazán autentikus élményre vágytok, akkor irány az Alsamhania, a helyiek egyik kedvenc környéke, ahol bár angolul szinte semennyire nem beszélnek, szerintünk mégis megéri megnézni Diriyah ezen arcát is.
A JAX District szintén Diriyah-ban található, ez tulajdonképpen Rijád művészi központja.
Számos kiállítást és eseményt tartanak itt, mikor mi voltunk, akkor éppen a Hia Hub rendezvénye került megtartásra, ami a régió legnagyobb divatkonferenciája. Érdekes volt látni, hogy itt a szaúd-arábiai dress code egyáltalán nem érdekelt sokakat, egy pillanatra el is felejtettük, hogy nem Európában vagyunk, csak a koktélunkban lévő hamis amaretto-likőr szörnyű íze hozott minket vissza a valóságba.
A JAX Districben több múzeum is található, melyek nyitvatartásáról mindenképpen előzetesen és alaposan tájékozódjatok. A NEOM kiállítást például éppen bontották el, mikor mi megérkeztünk, erről pedig semmilyen információ nem volt megtalálható sehol.
A Riyadh Season népszerűségét mi sem mutatja jobban, mint hogy belepecsételték az útlevelünkbe is!
A Riyadh Season a világ egyik legnagyobb (ezt a lépésszámlálóm is tanúsíthatja) téli szórakoztató eseménye, ami a 10 helyszínen 8500 különböző programmal várja az ide látogatókat.
A 2023-ban induló szezonban pl. Post Malone, Becky G és Kanye West is fellép. Ez a téli esemény általában október végén keződik és januárig tart, de az akutális dátumokról és helyszínekről minden esetben előzetesen tájékozódjatok.
Tapasztalataink alapján este 7 előtt nem érdemes kimenni, mert akkor kezdenek el csak nyitni a helyek. Van, olyan program ahova előre kell foglalni vagy jegyet kell venni, ezek listáját itt tudjátok megtekinteni.
Dani szerint kupaknyitó, szerintem valamilyen mesebeli főgonosz bázisához is hasonlító Kingdom Centre Towerbe a Four Seasonson kívül még egy pláza is befért, de ami a legfontosabb, hogy a torony tetején található Sky Bridge-ről az egész várost belátni, így ez azért mindenképpen kötelező látnivaló Rijádban.
Ennek ellenére nem érdemes korán kelni, ugyanis a Sky Bridge minden nap délben nyit, péntek kivételével, amikor délután 4-től liftezhettek fel a 99. emeletre. A belépő 69 szaúdi riál.
A KAFD Rijád pénzügyi negyede, ahol a hatalmas felhőkarcolók lábai között könnyű elveszni.
Rijád ezen környéke is folyamatosan épül és szépül, egyre több étterem és kávézó nyílik itt.
Megéri ide eljönni sétálni, enni valami finomat, kiülni egy italra vagy akár beülni egy filmre az itt található moziban. Ha tehetitek, este 7 után gyertek.
A Murabba Palace az egyik legszebb épület Szaúd-Arábiában és ráadásul ingyenesen látogatható. A Murabba palotát King Abdulaziz Al Saud első szaúdi király építtette személyes és családi rezidenciájának. 1939-ben, amikor King Abdulaziz és családja ide költözött, a palota 2 kilométerre volt az akkori Rijád városától, amely főleg az Al Masmak palota környékét foglalta magába. Érdekes ezzel a szemlélettel megnézni a palotát, amely most egy óriási megapolisz kellős közepén áll, egy gondosan tartott parkban. A palota az állami ügyekért felelős kabinet főhadiszállásaként is szolgált, továbbá itt fogadta a király a különböző külügyi és diplomáciai küldöttségeket is. A termek még mindig eszerint vannak berendezve, így tényleg úgy érezhetjük magunkat, mint egy 20. századi szaúdi külügyi államtitkár, vagy egy nagykövet, akit ideküldtek bizniszelni. A palotát gyönyörűen felújították, a korabeli szaúd-arábiai építészet talán egyik legszebb darabja.
A Murabba Palace közvetlen szomszédágában található a Nemzeti Múzeum is, de szerintünk ha voltatok már az Al Masmak Palace-ban és Diriyahban is, akkor sok újdonsággal nem tud szolgálni, így ha csak kevés időtök van, akkor nyugodtan kihagyható.
A szintén ingyenesen látogatható Al Masmak Palace az egyik legfontosabb látnivaló Rijádban. A 19. századi palota/erőd Imam Abdullah bin Faisal emír lakóhelye és palotája volt, mára pedig múzeumként funkcionál. Az ingyenesen látogatható múzeumban a 19. századi városrész makettjének megtekintésén túl a már Diriyah-ban megszokott oszmán hódítás részleteiről tudhatunk meg még többet.
Az Al Masmak palota a korabeli főtér, az Al Safat tér mellett található. Ezen a téren rendszeresen tartottak nyilvános kivégzéseket, egészen napjainkig. Bizonyos források szerint még manapság is tartanak néha, de erről 100%-ban hiteles megerősítést nem találtunk/kaptunk. Egyébként Szaúd-Arábiában a mai napig gyakori büntetés a kivégzés, 2023-ban több mint 100 embert ítéltek el halálbüntetésre.
Egy szaúd-arábiai utazás során szinte kötelező útba ejteni egy pár piacot is! Az Al Masmak Palace mellett található Souq Al Zel árusai általában késő délután/estefelé kezdenek el megjelenni, így emiatt szintén nem éri meg korán kelni. A piacon szinte minden kapható, amit egy ilyen helyen el tudtok képzelni: lakberendezési tárgyak, teakészletek, cipők, ékszerek és még sorolhatnám.
A Taibah Markets az egyik legrégebbi piac Rijád északi részén, amit a helyiek előszeretettel látogatnak. Főként ruhákat, táskákat, cipőket és arany ékszereket lehet vásárolni, közel 500 eladótól. Ha érdekel titeket, hogy néz ki egy helyi, modernebb piac, amit szerintem már majdnem lehet plázának is nevezni, akkor mindenképpen gyertek el ide is szaúd-arábiai utazásotok során.
Ha szeretnétek ajándékba (vagy magatoknak) friss datolyát hazahozni, akkor ne számítsatok arra, hogy a reptéren majd olcsón kaphattok. Inkább menjetek el a helyi datolya piacra, ahol már 1000 forintért vehettek különböző fajta datolyákat, amiket természetesen meg is lehet kóstolni a vásárlás előtt. A datolya piac szezonálisan működik, viszont ha nem szezonban mentek, akkor is lesz egy pár stand, ahol lehet kapni datolyát. Nekünk ez volt az egyik legérdekesebb élményünk szaúd-arábiai utazásunk során.
Ha már az ajándékoknál tartuk, akkor pisztáciát is egy szupermarketben, vagy ha láttok, piacon vegyetek, mert a reptéren hihetetlenül drága.
Rijád diplomatanegyedébe mindenképpen érdemes ellátogatni. Jobbnál jobb kávézók és éttermek várnak, mi több, telente itt húzzák fel a “The Groves” kültéri szórakoztató és gasztronómiai központot, amely része a Riyadh Seasons-nek. A “The Groves” minden évben máskor nyit, így kövessétek figyelemmel a közösségi médián az aktuális híreket.
A diplomatanegyedben érdemes még elnézni a Cultural Palace környékére, hiszen itt vannak a környék legjobb éttermei, kávézói és pékségei. A környező kis utcák és terek esténként megtelnek családokkal és baráti társaságokkal, így nagyon kellemes estét lehet itt eltölteni.
Ha imádjátok a kutyákat és szaúd-arábiai utazásotok során hirtelen ráeszmélnétek, hogy milyen rég láttatok már egy cuki kutyust, akkor irány a The Barking Lot!
A The Barking Lot Rijád kutyás kávézója, ami tulajdonképpen egy benti, légkondicionált kutyafuttatóként működik. Mindenképpen érdekes élmény egy ilyet is látni.
A kávézó sütijeiről nem tudok nyilatkozni, de a pisztáciás latte nagyon finom volt.
Rijád híres a plázáiról is és habár nekünk a plázák nem voltak benne a rijádi útitervünkben, hazautunk előtt volt még egy felesleges 3 óránk, így a reptér mellett található Riyadh Front nevű bevásárló központnál kötöttünk ki, ahol kávéztunk, ebédeltünk és ettünk egy nagyon menő agyagkerámia cserépben kapható csodaszép, de sajnos nem túl finom fagyit is.
A hely egyébként nagyon igényes, sok jó étterem és kávézó található itt, ráadásul tényleg a reptér mellett van. Szaúd-Arábiában egyébként nincsenek női próbafülkék és az üzletekben a dolgok kb. 1,5x annyiba kerülnek, mint Európában, így szerintem a shoppingolást és a plázákat nem érdemes annyira Rijád látnivalói közé sorolni, inkább az éttermeket és kávézókat érdemes útba ejteni.
■ Hyatt (seafood night csütörtökönként) $$$
■ Oita (sushi étterem) $$$
■ Al Orjouan (buffet étterem a Ritz-ben) $$$
■ Loris (libanoni étterem) $$
■ Mohalla (indiai étterem) $$
■ Nyoko Sushi $$
■ Najd Village (helyi ételek, tradicionális berendezés) $$
■ Albaik (szaúd-arábiai gyorsétteremlánc) $
■ Mama Noura (shawarma és friss gyümölcslevek) $
■ BIOX café (finom sütik és kávék) $
Az Edge of the World az egyik legfőbb és legcsodálatosabb látnivaló Szaúd-Arábiában, Rijád környékén, így mindenképpen ajánljuk hogy szakítsatok rá egy délutánt. Az Edge of the World kilátóponthoz kétféle módon juthattok el:
1. Az egyszerűbb verzió az, hogy Rijádból egy szervezett úttal, tapasztalt sofőrökkel és erre a célra szánt terepjáróval kimentek a naplementére. Mi inkább ezt ajánljuk. A szervezett utak sokkal biztonságosabbak, plusz egy vacsi is benne van az árban. Számos szervezett túra opció között válogathattok itt.
2. A másik opció, hogy bérelt autóval, ti magatok kivezettek. Az Edge of the World egy nagyjából másfél órás vezetésre van Rijád központjától, viszont fontos tudni, hogy az út utolsó 20 kilométerét kősivatagban, betonozatlan, sziklás, görcsörtös és akadályokkal teli úton teszitek meg, így kizárólag 4×4-es SUV típusú autóval induljatok el. Az úton, Al Uyaynah-tól nincs térerő, (az utolsó 50 kilométeren) a GPS nem ismeri az utat, amin mennetek kell, ezért töltsetek le egy offline térképet. Télen korán, 5 körül megy le a nap és utána vaksötét van a sivatagban. Nincsenek jelölések a sivatagi úton, hogy merre kell menni, vagy bármilyen orientációs pont, hogy jó úton haladtok-e. Mi megcsináltuk az utat egyénileg, egy KIA Sorrento-t béreltünk, ami teljesítette az utat, de nincs rá semmi garancia, hogy ez máskor is így lett volna, mert a sivatag folyamatosan változik.
Ha úgy döntötök, neki indultok egyénileg, a következő tanácsaink vannak:
■ Töltsétek le a Google Maps-en az offline térképet, hogy legalább nagyjából lássátok, jó irányba mentek-e.
■ Mi az egyik “újabb” útvonalat használtuk, amit úgy találtok meg, hogy ennél a pontnál lefordultok balra az országútról.
■ Mi ezt az útvonalat követtük. Van több útvonal, más irányból is láttunk autókat érkezni, de elméletileg ez a legkönnyebben teljesíthető.
■ Ez a videó ezt az útvonalat mutatja be. Nézzétek meg, és döntsétek el bevállaljátok-e.
■ Tankoljátok tele az autót, nézzétek meg van-e pótkerék, legyen legalább egy ember aki tud kereket cserélni, legyen nálatok víz.
■ Ha megoldható, kövessetek egy másik autót befelé és kifelé is.
■ Bár naplementekor a legszebb a kilátás, érjetek vissza sötétedés előtt.
■ Wadi Namar
■ Wadi Hanifah
■ Heet Cave
■ The Hidden Canyon
■ Nofa Wildlife Park and Safari
Amennyiben további kérdésetek merülne fel, vagy még fontolgatjátok a szaúd-arábiai utazást, hogy hogyan tovább, keressetek minket bizalommal, szívesen segítünk mind további tanácsokkal, mind egyedi utazásszervezéssel.