Kenya szafari: Ha egy afrikai szafarival összekötött kenyai utazást szeretnél szervezni, ez a blogbejegyzés neked szól! Alább összeszedtük a fő tudnivalókat ahhoz, hogy a kenyai szafari utad gondtalanul és élménydúsan teljen.
Kenya manapság az egyik legfelkapottabb szafari úticél. Ez javarészt annak köszönhető, hogy Kenya az afrikai országok közül biztonságosnak mondható, emellett jól kiépített turista infrastruktúrával rendelkezik, sok turisztikai cég van jelen a piacon, akik megbízható kenyai szafari élményt nyújtanak, ezen felül pedig óriási számban él mindenféle vadállat a nemzeti parkokban, így nagyon jó esélyünk van a leghíresebb állatokat megfigyelni a természetes környezetükben. Ha életed afrikai szafarijára vágysz, amit akár összeköthetsz városnézéssel Nairobiban vagy egy tengerparti pihenéssel a Diani beachen, Kenya a tökéletes úticél!
Kenyában a legnépszerűbb nemzeti parkok egy afrikai szafarihoz:
Mindegyik nemzeti park csodálatos, és az összes parkban megfigyelhetők a legismertebb állatok, bár változó számban, évszaktól függően. Bármelyik kenyai nemzeti parkba is mentek, óriási élményben lesz részetek, így leginkább az alapján érdemes választanotok, hogy mennyi időtök áll rendelkezésre és mi a kiindulási pontotok. Ebben a bejegyzésben ebben igyekszünk segíteni.
Ha Kenyába repültök, nagy eséllyel vagy Nairobiban vagy Mombasában szálltok majd le, így az országon belüli kalandozásotok innen fog indulni. Ha a fő szempont kenyai utazásotok során a tengerparti pihenés, akkor valószínűleg Mombasától délre, a Diani beachre fogtok elsőként érkezni (erről itt írtunk bővebben) de ez nem azt jelenti, hogy ne tudnátok innen is akár egy, vagy több napos kenyai szafarit beiktatni a programba. Nairobiba érkezve szintén szuper opció a Nairobi Nemzeti Park, ami a város mellett található és sokkal többet nyújt egy hagyományos szafarin túl, például van itt állatmenhely és elefánt árvaház is, amikről bővebben itt írtunk.
Ebben a bejegyzésben bemutatunk 4 népszerű kenyai szafari helyet, pontosabban a Maasai Mara, a Nariobi és a Tsavo East és West nemzeti parkokat és leírjuk, hogyan a legegyszerűbb hozzájuk eljutni, miket szükséges pakolni, hol érdemes megszállni és melyik évszakban ajánlott elutazni.
A Masai Mara nemzeti park talán méltón a leghíresebb szafari úti cél Kenyában, viszont az egyik legkomplikáltabb is. A Mara, ahogy a helyi maszájok hívják, relatíve messze van Nairobitól és a Diani beachtől is, így csak több napos szafarira éri meg ide utazni.
A Marában nagyjából mindegyik Nyugat-Afrikában őshonos állat megtalálható, ezen felül itt figyelhető meg a világhírű éves nagy vadvándorlás is. A Maasai Mara az egyetlen olyan nemzeti park Kenyában, ahol még hőlégballonos szafarira is van lehetőség, bár hozzátenném, ez nem a legolcsóbb program.
Mindemellett az őshonos maszáj törzs különös, tradicionális kultúrájába is betekintést nyerhetünk, megismerhetjük életmódjukat, lakóhelyüket és megérthetjük, hogyan tudnak több száz éve a vadállatok közöttt élni.
A Masai Mara Nemzeti Parkba kétféleképpen lehet eljutni: autóval vagy repülővel. Autóval a Diani beachről nem célszerű elindulni, mivel az utazás akár 15 órába is telhet, viszont Nairobiból “csak” 5-6 óra az út. Ha szeretnétek minél több időt az afrikai szafariton eltölteni, célszerű repülővel érkezni a Maran belül található “repterek” egyikére. Az, hogy melyikre, az attól függ melyik szállodában lesztek.
Ha utazásszervező cégen keresztül foglaljátok le a szafarit Kenyán belül, ők intézik nektek a szállást és repülőutat Dianiból, Mombasából vagy Nairobiból a Maasai Mara valamelyik repterére, általában kisebb propelleres repülőgéppel. Egyébként egyszerűen tudtok ti is repülőjegyet foglalni magatoknak, ha nem fizetnétek erre extrát.
A legmegbízhatóbb, legnépszerűbb kenyai légitársaságok:
A Marán belül rengeteg szálloda van, eltérő árban és minőségben, így könnyedén találhattok olyat, ami igazodik a költségvetésetekhez. A szállásokat Bookingon keresztül egyszerűen le tudjátok foglalni előre. Ha a szállás és a repjegyek megvannak, akkor mindenképpen szükségetek lesz egy idegenvezetőre.
Mi a Maasai Mara szafarinkat A Natural World Kenya Safaris nevű céggel foglaltuk, fly-in/fly-out opcióval. A céggel magával közepesen voltunk megelégedve, elég lassan reagáltak dolgokra és többször hibáztak a szervezés során, amit mi vettünk mindig észre. (pl. indulási reptér)
Viszont előnyük, hogy szállással álltak kapcsolatban, így könnyű volt választani ár-érték arányban olyat, amilyet szerettünk volna. Mi a Mara Serena Lodge-ban szálltunk meg, amivel teljesen meg voltunk elégedve, mind a szobák minősége, mind az ételválaszték, mind a felszereltség tekintetében. Ennél voltak drágább és olcsóbb opciók is, ez kb. közepes minőségűnek számított.
Az idegenvezetőnk egy maszáj fiatalember, Sam volt, akinek szakértelmével, hozzáállásával és kedvességével teljes mértékben meg voltunk elégedve, nagyban hozzájárult az élményhez. Samnek a legegyszerűbben WhatsAppon tudtok írni. Tud segíteni egy kenyai szafari megszervezésében, tippeket és ötleteket adni, így írjatok neki bátran, ha több napos Maasai Mara szafarit terveznétek, akár a Diani Beach-ről akár Nairobiból.
A fly-in/fly-out opciót azért választottuk, mert ár-érték arányban nekünk jobban megérte, hogy így több időnk jutott a szafarira, de biztos óriási élmény autóból végignézni az út menti városokat és falvakat is az úton Nairobi felé.
Érdemes összehasonlítani több szervező ajánlatát, és ezután kiválasztani ár-érték arányban a számotokra legmegfelelőbb opciót. Azt is tudakoljátok meg, hogy maga a szafari egyéni vagy csoportos, nyilván ha egyéni opcióban mentek, akkor rugalmasabbak vagytok, ti döntitek el, és napi hányszor és mikor szeretnétek szafarizni menni és nem függtök másoktól.
A fő program opciók az éjjeli és hajnali/kora reggeli szafarik, a szafaris reggeli (bush breakfast), a hőlégballonozás illetve egy maszáj falu meglátogatása.
Nairobiból kiindulva egyébként a GetYourGuide oldalán is rengeteg opció közül választhattok. Itt láthattok értékeléseket is. Mindig nézzétek meg, miket tartalmaz az ár és miket nem, illetve, hogy milyen szállás opciót kínálnak.
A Maasai Mara egész évben látogatható. November és június között tart az esős(ebb) évszak, júniustól októberig pedig a száraz évszak. A híres gnú vándorlás július és szeptember között rengeteg látogatót vonz a Maraba, így ilyenkor hajlamos zsúfoltabb lenni a park és az árak is magasabbak. Ha ezt el akarjátok kerülni, a legjobb hónapok a január és a február, ilyenkor jóval kevesebb a látogató, ezen felül kevesebb a csapadék, mint az esős évszak többi hónapjában.
Kenya fővárosából, Nairobiból, a legegyszerűbb és a legközelebbi szafari lehetőség a Nairobi Nemzeti Park, mely a városközponttól 20 kilométerre található. Nairobiból ez a leggyorsabb és legköltséghatékonyabb opció, ha csak kevés időtök áll rendelkezésre, de mégsem szeretnétek kihagyni egy felejthetetlen afrikai szafarit. Mivel a parkon belül csak egy szállás van, a legtöbb szervezett szafari csak fél vagy egy napos, amit a GetYourGuide oldalán tudtok lefoglalni.
A park előnye amellett, hogy könnyen megközelíthető, az hogy itt van a legnagyobb esély a híres szélesszájú orrszarvúkat a vadonban látni Kenyában. A park hátránya, hogy a város közelsége miatt nincs meg az a “vadon” érzésünk, mint Kenya más nemzeti parkjaiban. Akár egyeseknek még vonzó is lehet, hogy a horizonton Nairobi felhőkarcolóit látja, miközben 5 méterrel előttük legel egy orrszarvú, de szerintünk így nem feltétlenül érzi az ember, hogy maga mögött hagyta a várost és igazán kint van a természetben.
Fontos még tudni, hogy a Nairobi Nemzeti Parkban nincsenek elefántok, így ha emellett döntötök, róluk sajnos le kell mondani. Összességében a Nairobi Nemzeti Park kiváló választás azoknak, akiknek kevés az idejük, de szeretnének egy igazi afrikai szafari élményt átélni, bonyolult szervezkedések nélkül.
A Nairobi Nemzeti Park területén egyébként van egy állatmenhely és egy elefánt árvaház is, ezekről részletesebben a Nairobiról szóló bejegyzésünkben írtunk.
Nairobi egy fennsíkon található, a nemzeti park nagyjából 1500-1600 méter magasan fekszik, így érdemes melegebb ruhával, pulcsival készülni egész évben. Fontos tudni, hogy éjszaka le tud hűlni a levegő, így még a legmelegebb hónapokban is (január és március között) egy dzseki azért szükséges esténként. A leghidegebb hónapok a július és az augusztus, ilyenkor éjjel akár 10 fok alá is eshet a hőmérséklet.
A Diani beach-hez legközelebb a Tsavo East és a Tsavo West nemzeti parkok találhatóak, amelyek közösen egy nagyjából Szlovénia méretű teljesen vad, érintetlen természeti területet tesznek ki.
A Tsavo nemzeti parkok előnye, hogy kevésbé felkapottak, így jóval kevesebb autóval és emberrel fogtok találkozni a szafarik során, emellett akár egynapos szafari opciók közül is választhattok, amik a Diani beachről indulnak. Így, ha csak egy vagy két napot “vennétek el” a tengerparti nyaralásotokból, és szeretnétek átélni egy igazi, autentikus szafari élményt, akkor a Tsavo a legjobb választás!
Mindkét Tsavo kiváló úti cél a madár rajongóknak, mindemellett a Tsavo Westben megfigyelhető a súlyosan veszélyeztetett keskenyszájú orrszarvú is.
A Tsavo nemzeti parkok hátránya, hogy a parkon belül alacsony fejlettségű az infrastruktúra, kevés földút van, így bár a nemzeti parkok nagy kiterjedésűek, csak egy kis terület járható be effektíve. Ezen felül alacsony a vadvilág sűrűsége, ezért nagyobb szerencse kell ahhoz, hogy sok állatot lássunk, pláne egy nap alatt. Ez főleg igaz a Tsavo West nemzeti parkra, ahol a magas fű miatt még a tapasztalt idegenvezetőknek is nehéz lehet kiszúrni egy-egy állatot.
Mindennek ellenére mindkét Tsavo nemzeti park kiváló szafari úti cél egy vagy két napra, ha a Diani beachen nyaraltok.
Míg a Tsavo East Nemzeti Parkban van lehetőség egynapos szafarikra is, a Tsavo Westet többnapos szafari keretein belül tudjátok csak meglátogatni. A szafarit egyszerűen le tudjátok foglalni a GetYourGuide oldalán. Amikor lefoglaljátok az utat, érdemes megnézni milyen szállás opciót kínál a túra, hiszen ez is egy fontos döntési szempont.
Az egymás mellett található két testvér nemzeti park egész évben látogatható. Az esős hónapokban (november-december és március-május között) melegebbnek érződhet a levegő, főleg a magas páratartalomnak köszönhetően. Ilyenkor nem ritka a napközbeni 35 fok feletti napi csúcs sem. A száraz hónapokban (június-szeptember és január-február között) viszont érdemes pulcsival készülni, mivel akár 20 fok alá is eshet a hőmérséklet esténként. A park bizonyos pontjai 5-600 méterrel a tengerszint felett fekszenek, így értelemszerűen nagy hőmérsékletbeli eltérések lehetnek a parkon belül is.
Ha több napos szafarira mentek, mindenképpen nézzetek utána a szállásnak, amit tartalmaz a csomag, hogy elkerüljétek a kellemetlen meglepetéseket. Nagyon sok szállást lodge-ként hirdetnek, ami gyakran csak egy kemping, ahol sátrakban alszotok. Ha nektek fontos, akkor nézzetek utána, van-e a szálláson rendes folyóvíz, melegvíz, fürdőszoba, milyen étkezést tartalmaz a szállás, privát-e a szoba és hogyan van elkerítve a vadontól.
A mi szállásunk a Masai Marában középkategóriásnak minősült, de mi maximálisan meg voltunk vele elégedve, volt teljes ellátás, panorámás medence és tiszta, privát szobát kaptunk.
Vannak természetesen luxusszállodák (főleg a Marában) és kempingek is. Nyilván mindenki ki tudja választani azt, amelyik számára a legszimpatikusabb, csak jó előre tudni, hogy mire számíthattok.
Bookingon számos opció közül válogathattok.
Fontos tudnivaló még, hogy bár a legtöbb szállás el van kerítve, így elvileg nem jöhetnek be a vadállatok, ennek ellenére a mi szállodánk állandó esti vendégei voltak a hiénák, napközben pedig a páviánok, varacskos disznók, antilopok és egyéb kisebb állatok chilleztek a szállás területén. Bár ezt a szálláson is elmondják, a páviánok nagy csínytevők, akik bármire képesek egy kis elemózsiáért. Megpróbálják felfeszíteni a szobák ajtaját, teraszajtót, ablakot, hogy élelmhez jussanak, úgyhogy mindig figyeljetek arra, hogy mindent rendesen bezárjatok.
Érdemes még arra is figyelni, hogy a szállás a nemzeti parkon belül, vagy azon kívül található-e. Általában elmondható, hogy a parkon belüli szállások valamennyivel drágábbak, de nyilván sok időt spóroltok azzal, hogy nem kell minden reggel még elvezetni a parkig az idegenvezetővel.
A kenyai nemzeti parkokban az idegenvezetők mind képzettek és betartják a biztonsági előírásokat. A balesetek száma ezért elenyésző, de fontos, hogy mindig kövessétek az utasításokat, ne hagyjátok el az autót és tartsátok észben, hogy a vadonban egytől egyig teljesen kiszámíthatatlan állatokkal lesztek körülvéve.
A szóbeszéd szerint az oroszlánok felismerik a pirosba öltözött maszájokat és tartanak tőlük. Ez annak köszönhető, hogy a maszáj férfiaknál egészen pár évvel ezelőttig a férfivá válás részeként hagyomány volt levadászni és lándzsával megölni egy oroszlánt. Ez elvileg olyan generációs traumát okozott az oroszlánoknál, hogy ösztönösen tartanak a maszájoktól és a pirosba öltözött emberektől. A maszájok a mai napig az oroszlánok és egyéb vadállatok között élnek a nemzeti parkokban, és nem úgy tűnnek, mint akik félnének, úgyhogy biztos van valami igazság a történetben, bár az oroszlánok oldalát nem hallottam erről az egészről. Mindenesetre meglepő volt számunkra, hogy a legtöbb állat ránk se hederít, élik az életüket, vadásznak, esznek és pihennek, olyan nekik, mintha ott se lennénk.
Ahogy már korábban is írtam, a szálláson belül is lehetnek vadállatok és bár a hiénák nem jöttek és nem is szoktak közel menni az emberekhez, a páviánokkal érdemes vigyázni. Kerüljétek el őket lehetőség szerint, és ne mutassátok ki, ha esetlegesen féltek tőle. Előfordulhat, hogy pályáznak valamilyen finomságra, ami nálatok van, ilyenkor nem érdemes megharcolni velük érte. A férfiaktól amúgy jobban tartanak, mint a nőktől.
Persze az nagyon menő, hogy az ablakból zsiráfokat lehet látni, de a hiénák és páviánok látványa elég ijesztő. Mindig tartsátok meg a tisztességes távolságot, naplemente után pedig közlekedjetek zseblámpával.
Egy afrikai szafari előtt biztosan felmerül a kérdés, hogy mit pakolj be a bőröndbe. A vadonban eléggé le tud hűlni a levegő éjszaka, és a nyitott tetejű terepjáróban a menetszél sem segít a hőérzetetekben. Így mindenképpen vigyetek meleg, kényelmes ruhát, amiben jól érzitek magatokat, szem előtt tartván, hogy végig az autóban lesztek. Reggelente és esténként a pulcsi sokszor nem elég, jó ha van nálatok egy vastagabb dzseki is.
Ha tudtok, vigyetek nagy objektíves kamerát, hogy jó fotókat tudjatok csinálni, akár távolabbról is. Drónt tilos használni a nemzeti parkokban. Vigyetek magatokkal valamennyi készpénzt, arra az esetre, ha szeretnétek borravalót adni az idegenvezetőnek, vagy ha esetleg valamilyen kézműves szuvenírt szeretnétek vásárolni a maszáj faluban. Pár gyógyszert és alapvető higiéniai termékeket nem árt még bepakolni a táskába, mivel értelemszerűen sok bolt és patika nem lesz a nemzeti parkokon belül. Ha a száraz évszakban mentek, vigyetek esetleg egy kendőt/maszkot mivel elég nagy port tud felverni a terepjáró, főleg ha konvojban közlekedtek másokkal. Ha szeretnétek internetet is, akkor mi ezt az oldalt ajánljuk eSIM vásárlásra.