Panamaváros látnivalók: A legtöbben, akik Panamába utaznak, általában csak átszállnak Panamavárosban és maximum 1-2 napot töltenek el az országban anélkül, hogy elhagynák a fővárost. Ha csak kevés időtök van, Panamaváros is rengeteget tud nyújtani, viszont legalább egy 4 napot javasolnék ilyen esetben is, hiszen a látnivalók Panamavárosban és környékén bőven ki tudják tölteni az időt.
A város meglepőden modern és amerikanizált, szerintem az összes létező fast food lánc megtalálható itt, emellett rengeteg amerikai üzlet is. Persze a modern felhőkarcolók csak egy része a városnak, ezeken túl bőven akadnak gyönyörű természeti és kulturális látnivalók Panamavárosban.
Ami rögtön szembetűnik a felhőkarcolók mellett, hogy a város hihetetlenül zöld, rengeteg parkot és túraútvonalat találni. Panamaváros helyén egykor dzsungel volt és amint tudjuk, a természet mindenhol utat talál magának, a sok esőzés pedig szintén segít ebben, így mindenhol trópusi növények nőnek.
Nekem elképesztő módon tetszett a város, mivel rengeteg a látnivaló Panamavárosban és a programlehetőség is. Tengerpart, parkok, dzsungel, tavak, jobbnál jobb éttermek, shopping, piacok, óváros, romok, múzeumok, modern skybárok és még sorolhatnám. A város mindenkinek nyújt valamit! Egyszóval érdemes 4-5 nappal tervezni.
Este nem ajánlatos az utcán sétálgatni, de számos környék van, amit nappal is érdemes elkerülni. Egyébként is inkább autózós a város. Az Uber megbízhatóan működik Panamavárosban, így ezt a közlekedési módot ajánlanám vagy az autóbérlést, amit ezen az oldalon keresztül ajánlok.
Alapvetően Panamaváros nagyon modern és egy „könnyű” úticél, így egy kis elővigyázatossággal minden rendben lesz.
A legjobb és legbiztonságosabb környékek Panamavárosban: Casco Viejo, El Cangrejo, Marbella, Obarrio és Punta Pacifica, és ezeken felül igazából szinte az egész San Francisco rész. A legbiztonságosabb, ha ezeken a környékeken kívül mindenhova Uberrel mentek.
Amit kifejezetten kerüljetek, az a Casco Viejo külső része és az Estación 5 de Mayo környéke.
Szállást a Bookingon keresztül érdemes foglalni, akár hotelről, akár hostelről van szó.
Az 1519-ben alapított Panama Viejo, más néven Panamá la Vieja az első spanyol település volt a csendes-óceáni parton. A város fontos szerepet játszott a spanyol gyarmati kereskedelemben és a különböző perui expedíciók során, emellett bázisként szolgált az arany és ezüst szállításában is az anyaországba.
1610-re a város lakossága elérte az 5000 főt, ekkor 500 lakóházház, számos kápolna, egy katedrális és még egy kórház is állt itt. A várost az évek során rengeteg tűzkár, kalóztámadás és földrengés érte, ami jelentősen károsította az épületeket, de ennek ellenére a település nem állt meg a fejlődésben, 1670-re már 10.000 lakost számolt.
1671-ben Henry Morgan brit kalóz támadása hozta el a város számára a végső pusztulást. A támadás által leégett a város nagy része, ezután pedig a lakók elhagyták Panama Viejo-t, és egy új várost alapítottak néhány kilométerrel nyugatra, amit ma Panamavárosként ismerünk.
A romok az UNESCO Világörökség részét képezik, az egyik legjelentősebb rom, amely megmaradt, a katedrális tornya, így ezt is láthatjátok majd itt.
A romok mellett nyitottak egy múzeumot, melynek célja, Panama Viejo történelmének és kulturális örökségének bemutatása. A kiállítások között találhatók régészeti leletek és makettek is, amelyek segítenek megérteni a város jelentőségét a gyarmati időkben. Számomra ez volt az egyik legérdekesebb múzeum, ahol valaha jártam.
A katedrálisba egyébként fel is lehet sétálni, ahol csodaszép panoráma tárul elénk. Hihetetlen belegondolni, hogy milyen fontos történelmi helyszínen járunk. Kétségen kívül Panama Viejo kötelező látnivaló Panamavárosban!
Casco Viejo, más néven Casco Antiguo, Panamaváros történelmi negyede, melyet 1673-ban alapítottak, miután az eredeti város (Panama Viejo) Henry Morgan kalóz támadása után elpusztult. A Casco Viejo szintén az UNESCO Világörökség része, a gyarmati időkből származó építészetével és színes történelmével kihagyhatatlan látnivaló.
A negyedben csodaszép, régi épületek és templomok között sétálgathatunk, melyek gyönyörűen felújítottak. Gyakran tartanak itt szabadtéri piacokat és vásárokat, ahol helyi kézműves termékeket és ételeket lehet kapni, emellett sokszor rendeznek kulturális eseményeket is itt.
Jelenleg a Casco Viejo Panamaváros egyik legpezsgőbb része, ami számos múzeummal büszkélkedik. A legfontosabbak közülük a Mola múzeum és a Panama Canal Museum. A Casco Viejo emellett tele van kiváló éttermekkel és bárokkal. A városnegyed híres a tetőiről, ahonnan lenyűgöző kilátást kapunk a régi és a modern városnegyedekre és az óceánra. Az én két kedvenc skybárom a CasaCasco és a Tántalo Hotel rooftopja volt.
Mercado de Mariscos, vagyis a halpiac népszerű hely mind a helyiek, mind a turisták körében, akik friss tengeri ételeket szeretnének vásárolni vagy enni.
A piac híres cevichéről, ami egy citruslében pácolt, nyers halból készült étel.
A piac környéke nem annyira biztonságos, így ide mindenképpen Uberrel érkezzetek. Én Panamában itt nem éreztem csak jól magam egyedül nőként, így igazából pár perc után eljöttem, viszont mások beszámolói alapján férfiként, párként és nagyobb társaságként nem lesz semmi gondotok.
A leghíresebb látnivaló Panamában kétségen kívül a Panama-csatorna. A csatorna történelméről és működéséről a Miraflores Visitor Centerben lehet megtudni minden lényeges információt, ahol egy rövid film levetítése után megnézheted, hogyan halad át egy hajó az egyik zsilipen.
Ami fontos, hogy a hajók csak bizonyos időpontokban közlekednek, így mindenképpen tájékozódj az aktuális menetrendről és úgy érkezz meg, hogy még a filmre is maradjon időd.
Az Amador Causeway egy 4 km hosszú autóút a tengerben, ami összeköti a várost 4 kisebb szigettel, így a szigetekre való eljutás már önmagában egy különleges élmény. A szigetekre érve érdemes gyalogosan folytatni az utat.
Nekem ez volt az egyik kedvenc helyem Panamavárosban. Elsőként is azért, mert az itt található Punta Culebra Nature Centerben láttam életemben először lajhárt.
Másodjára pedig azért, mert a Nature Center után a Mi Ranchito Amador nevű helyre ültem be felfrissülni és nagyon tetszett a hely karibi hangulata.
Egyébként innen az egész várost belátni, úgy hogy érdemes a part mentén sétálgatni, majd leülni egy padra és magunkba szívni a látványt.
Itt található még egy híres étterem, a Sabroso Panamá, ahol a belső terek autentikus panamai díszítésekkel és bútorokkal vannak berendezve, ami különleges hangulatot teremt. Az étterem a hagyományos panamai ételek széles választékát kínálja, emellett gyakran van élő zene vagy táncelőadás is, ezért érdemes ide is benézni.
Cinta Costera egy modern, jól karbantartott tengerparti sétány, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Csendes-óceánra és Panamaváros modern felhőkarcolóira.
Itt mindig zajlik az élet: a sétány népszerű hely a futók, kerékpárosok és görkorcsolyázók körében és gyakran tartanak itt különféle kulturális rendezvényeket, fesztiválokat és koncerteket is.
Az Ancon Hill a város legmagasabb pontja, ahonnan csodás panorámás kilátás nyílik a városra, a Panama-csatornára, a Csendes-óceánra.
A trópusi esőerdővel borított domb számos őshonos növény- és állatfajnak ad otthont. A séta során megfigyelhetünk például lajhárokat agutikat vagy különleges madarakat is.
Ami plusz pont, hogy ingyenesen látogatható. A séta felfelé könnyen teljesíthető, a betonozott úton mindössze 20-30 perc alatt fel lehet érni a csúcsra.
A város közepén található hatalmas dzsungel a túrázók és a természet kedvelők számára kötelező látnivaló Panamavárosban! Több túraútvonal is található a Metropolitan National Parkban, változó hosszúsággal, de a leghosszabb is 1.1 km, így 1 óra alatt bejárható, ezért simán lehet akár több útvonalat is választani.
A parkban találkozhatunk többek között lajhárokkal, agutikkal, különféle majmokkal, pillangokkal és más egzotikus állatokkal. Emellett több, mint 250 madárfaj található itt, amiket a reggeli órákban lehet leginkább megfigyelni. A Metropolitan National Park különleges látnivaló Panamavárosban.
Az árakról, az útvonalakról és az eseményekről a weboldalukon tudtok tájékozódni.
A Multiplazában mindent megtalálsz, amire csak szükséged lehet. A modern bevásárlóközpontban több mint 300 üzlet közül lehet válogatni, amik között megtalálunk nemzetközi luxusmárkákat, de más népszerű butikokat is, mint pl. a Victoria’s Secret vagy a Forever21.
Emellett szerintem szinte az összes amerikai fast food lánc közül lehet választani, ha megéheznétek, de a helyi ételekből is bőven van kínálat. Az én személyes kedvencem itt a P. F. Changs és a Lucca.
Monkey Island a Gatun-tavon található, amely a Panama-csatorna egyik része. A sziget számos majomfajnak ad otthont, köztük csuklyás majmoknak, pókmajmoknak, tamarinoknak és mellényes bőgőmajmoknak. A majmok közel jönnek a csónakokhoz, és néha még a turisták kezéből is elfogadják az élelmet, amit saját tapasztalat alapján nem annyira ajánlok.
Az ide tartó hajóút során még krokodilokat is láthatunk, amiről nekem fogalmam sem volt, így baromira meglepődtem, mikor a csónak vezetője felkiáltott és lelkesen mutogatta, hogy ott egy csomó krokodil.
Ezt a fakultatív programot nagyon ajánlom, ha kicsit kiszakadnátok a város forgatagából és megismernétek Közép-Amerika lenyűgöző növény és állatvilágát. A programot olyan hosszúra tervezitek, amilyenre csak szeretnétek. A GetYourGuide oldalán több opciót is találtok, sok közülük magába foglalja még a gamboai esőerdőben található lajhármenhely meglátogatását is.
Nagyon népszerű fakultatív program Panamavárosban az 1 vagy 2 napos San Blas szigetcsoport meglátogatása, amit akkor ajánlok, ha tényleg csak kevés időtök van, különben nyilván azért több időt érdemes eltölteni a karibi homokos, pálmafákkal teli egzotikus szigeteken. A türkizkék víz, a csodaszép korrallzátonyok és a békés, nyugodt környezet garantáltan kikapcsol majd!
A San Blas szigeteket Panamavárosból a GetYourGuide oldalán érdemes lefoglalni.
Habár Panamavárosban és közelében rengeteg látnivaló található, mégis érdemes felülni egy belső repülőjáratra, vagy egy helyi buszra és kiszakadni a modern város forgatagából, hiszen a Panama a fővároson túl is igazán sok páratlan kincset rejt.
Az egyik legjobb hely Panamában a karibi Bocas del Toro, amiről részletesen ebben a bejegyzésben írtam: